Co je férová cena a Margin of Safety (MoS)?

Férová cena je cena, na kterou když akcie vyroste, tak ji prodám a vyřadím ze svého portfolia, protože už nebudu očekávat, že by mi mohla přinést další zásadní zisky. Stát se může samozřejmě na akciovém trhu vše, ale s rostoucí cenou akcie obecně klesá pravděpodobnost dalších růstů nebo vysokých dividend.

Pokud je tržní cena na burze pod moji vypočítanou férovou cenou, mám obecně chuť takové akcie kupovat a přidávat do svého portfolia. Ovšem, vždy je třeba počítat s tím, že moje analýza může obsahovat chybu. Z toho důvodu akcie kupuji pouze, když jsou ještě výrazně levnější než je férová cena o takzvaný Margin of Safety. Když kupuji akcie pod MoS, nejen výrazně snížím potenciální škody, které by mohla udělat chyba v analýze, ale také zvyšuji potenciální výnos z nakupované akcie.

Když za 100 000 $ koupím akcie po 100 $, ziskám jich 1000 ks, zatímco pokud je koupím o MoS levněji, za 70 $, budu jich mít 1 428 ks. V okamžiku, kdy cena akcie následně vyroste na 200 $ a já prodám, dosáhnu s MoS zisku 185 714 $ (1428×130), zatímco bez MoS, bych dosáhl zisku pouze 100 000 $.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *