Komu pomáháme, pokud investujeme do akcií ruské Sberbanky?

Některé napadne, že když kupujeme ruské akcie Sberbanky, tak tím pomáháme Rusku. Tedy tím podporujeme i Ruskou armádu útočící na Ukrajinu. Je to tak? Tato úvaha nedává smysl skrz složení akcionářů Sberbanky.
https://www.sberbank.com/investor-relations/share-profile
Rusko skutečně drží 50 % akcií Sberky, ale neobchoduje s nimi. Dlouhodobě si drží nadpoloviční většinu, aby nemohlo ztratit kontrolu nad firmou. 1,92 % akcií drží Rusové a 44,37 % drží zahraniční investoři. Tedy nejčastěji Američani a Evropani. Zbylých 3,71 % drží soukromníci, kteří budou zase pravděpodobně z 95 % cizinci. Koupením ruské akcie, tedy pomáháme především zahraničním investorům. Pouze přibližně z 5 % jde naše podpora Rusku. A jak je vůbec tato podpora podstatná?

Armády států jsou financovány především tvorbou FIAT peněz, tedy ruské vojsko vzniklo díky těm, kteří v minulosti používali rubly a Rusko je tak mohlo obrat o kupní sílu, za kterou si koupilo armádu. Kromě toho, každý Evropan, který si v posledních letech topil plynem, posílal pravidelně peníze do Ruska. Stejně jak kdokoliv, kdo spotřebovával jakékoliv produkty z ropy.

Rusko neprodalo svoje akcie Sberbanky ani při ceně 20 $ za akcii, proč by mělo prodávat tyto akcie za 4 $? Peníze, které by mohlo získat prodejem svých akcií jsou totiž naprosto zanedbatelné a daleko zajímavější je prodávat do EU plyn a ropu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *