Portfolio

Přehled všech akcií, které mám.

Přehled neuaktualizuji pravidělně. Nejaktuálnější informace najdete na HEROHERO

 

Aktualizace portfolia 1. 1. 2024 a shrnutí roku 2023

Nejprve bych chtěl poděkovat za všechnu podporu v roce 2023. Jak finanční, tak i ve formě shlédnutí videí na YouTube.

Rok 2023
I přesto, že mnoho analytiků a „odborníků“ předpovídalo rok 2023 jako pro investory tragický, nastal pravý opak.
Americký akciový trh vyrostl z 3800 bodů na 4800, což je krásných +25 %.
Evropa se dostala z 3781 na 4550, což je také krásných +20 %.
U Bitcoinu se hodně investorů bohužel bálo na začátku roku investovat, ale kdo nakoupil, může nyní těšit z neuvěřitelného nárůstu o +154,5 % za jeden jediný rok. To je dokonce více než jaké má BTC průměrné zhodnocení od vzniku.
Nemovitostní trh v ČR je stále o něco níže, než byl na začátku roku, ale v druhé polovině roku můžeme sledovat jeho odraz ode dna a předpokládám, že současné růsty budou pokračovat.

Moje portfolio v roce 2023
Když se podívám na svoje portfolio ke konci roku 2022 a nyní, skoro se mi ani nechce věřit, že takového zhodnocení akcie a Bitcoin dosáhly za jeden jediný rok.
1.1.2023 jsem měl aktiva (akcie, Bitcoin, drahé kovy a cash) v hodnotě 8,7 mil Kč a dlužil jsem 4,9 mil Kč. Čistá hodnota mého portfolia tedy činila 3,8 mil Kč.
Dnes, 31.12.2023 vyrostla hodnota aktiv natolik, že jsem byl schopný naakumulovat celková aktiva v hodnotě 18,1 mil Kč a dluh navýšit na 10,4 mil Kč. Čistá hodnota tedy nyní činí 7,7 mil Kč. To je více než dvojnásobné zhodnocení čistého majetku za jeden jediný rok.
Na druhou stranu je třeba myslet na to, že již v listopadu 2021 byla čistá hodnota portfolia 6,9 mil Kč. Poté následovaly propady, které snížili čistou hodnotu portfolia k červnu 2022 na pouhé 3 mil Kč.
Když bych tuto zkušenost vyprávěl nějakému méně zkušenému investorovi, pravděpodobně by si myslel, že jsem blázen, který měl pouze velké štěstí. Že jsem měl štěstí je jisté, a to že jsem blázen je možné. 😊
Na druhou stranu svým přístupem k investování jdu štěstí naproti tak, jak je to jen možné. Neinvestoval jsem do jedné akcie nebo kryptoměny a nesvezl jsem se na ní. Moje portfolio bylo po celou dobu široce diverzifikované do akcií, Bitcoinu, drahých kovů a hotovosti. Dluh, se kterým jsem pracoval nebyl margin u brokera, ale bankovní úvěry s fixovanou úrokovou sazbou i dobou splatnosti. Abych měl na splátky, které jsem musel platit, tak jsem si držel dostatek hotovosti na půl roku placení splátek i osobních výdajů.
Díky tomuto přístupu jsem nikdy neměl strach, že bych se dostal do finančních potíží a možná právě díky tomu jsem v té nejtěžší době, kdy to většina investorů zabalí – na dně, jsem si po důkladné analýze nakoupil široce diverzifikované akcie a nechal pracovat čas. Protože čas je největší přítel investora. 😊

Současné portfolio
Mé investiční portfolio se skládá mimo nemovitostí přibližně z 50 % akcie, 5 % dluhopisy USA, 20 % Bitcoin, 7 % cash a 18 % drahé kovy.
Akcie, které držím, za poslední měsíc vyrostly přibližně o 16,6 %, běžné USA akcie vyrostly o 5,5 % a běžné Evropské akcie o 6 %.
Akcie vybírané mojí hodnotovou analýzou mají od 1.1.2020 výnos o 5,08 % ročně vyšší výnos než běžné akcie.
Konkrétně se od 1.1.2020
moje akciové portfolio zhodnotilo o 60,7 %, tj. 12,6 % ročně,
USA akcie o 53,6 %, tj. 11,33 % ročně,
Evropské akcie o 24 %, tj. 5,53 % ročně.

Jako každý měsíc jsem si pro předplatitele připravil novou tabulku s přesným přehledem všech akcií, které mám nyní v portfoliu a na leden ji najdete na https://herohero.co/idh
ZDARMA najdete starší verzi ke konci listopadu 2023 na: bit.ly/2103AkcieList

Pokud preferujete individuální spolupráci, můžete si se mnou kdykoliv domluvit individuální konzultaci. Pro domluvení společného času mi prosím zavolejte na 720 190 244.

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hodláte investovat, raději do něj neinvestujte.

 

Aktualizace portfolia 1. 12. 2023

Mé investiční portfolio se skládá mimo nemovitosti přibližně z 50 % akcie, 5 % dluhopisy USA, 20 % Bitcoin, 7 % cash a 18 % drahé kovy.
Akcie, které držím, za poslední měsíc vyrostly přibližně o 11,5 %, běžné USA akcie vyrostly o 7 % a běžné Evropské akcie o 6 %.
Akcie vybírané mojí hodnotovou analýzou mají od 1.1.2020 výnos o 1,67 % ročně vyšší výnos než běžné akcie.
20leté Dluhopisy USA mírně posílily o cca 4,6 %.
Bitcoin opět posílil o cca 5 %.

Nepodléhejte panice
V listopadu se mi svěřilo několik investorů, že prodávají některé své tituly v okamžiku, kdy se dostaly na cenu, kdy je nakoupili. Chtěl bych apelovat na ty, kteří toto dělají, že takto v akciích peníze nevyděláte.
Vaše portfolio bude vždy obsahovat úspěšnější i méně úspěšné akcie. Z těch neúspěšných některé třeba i skončí na nule. Na druhou stranu z těch úspěšných se některým podaří vystoupat do takových výšin o kterých jste ani nesnili. Do průměrného výnosu Vašeho portfolia se počítají všechny dohromady – jak ty špatné, tak ty skvělé. Pokud chcete dosáhnout vysokého výnosu, nemůžete porazit každého koně, který po prvním klopýtnutí doběhne průměr. Naopak, pokud ten kůň dokáže i přes první klopýtnutí doběhnout průměr, tak to nejspíše znamená, že je velmi rychlý a pokud znovu neklopýtne, tak je klidně možné, že závod vyhraje. Možná je to Váš nejlepší kůň a proto si jej v portfoliu musíte nechat.

Je mi jasné, že psychicky ustát současnou dobu plnou nejistot je velmi obtížné. Sám jsem již v minulosti podlehl FOMU, což je sice strach z toho že mi příležitost uteče namísto toho, že prodělám, ale princip strachu je stejný.
Rád Vám s psychickou podporou pomohu, a proto se s předplatiteli HEROHERO budu pravidelně každý 2. čtvrtek v měsíci pořádat hodinový skupinový videohovor, kde si můžeme tyto svoje zkušenosti se zvládáním strachu sdílet.

Pokud preferujete individuální podporu, můžete si se mnou kdykoliv domluvit individuální konzultaci. Pro domluvení společného času mi prosím zavolejte na 720 190 244.

Tabulku na prosinec najdete pod tímto odkazem: bit.ly/Decidh23

 

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hodláte investovat, raději do něj neinvestujte.

 

Aktualizace portfolia 1. 6. 2023

Přehled všech mých akcií opět zcela zdarma.

Jak jsem v průběhu května psal, podařilo se mi zautomatizovat tabulku s přehledem všech mých akcií.

V této tabulce můžete sledovat u všech mých zanalyzovaných akcií:
Aktuální cenu akcie – 100 % online
Férovou hodnotu – vypočítanou dle mé fundamentální analýzy
Hodnotu pro nákup s Margin of safety – pod jakou cenou bych nakupoval
Jaký výnos z akcie očekávám – Kolik by mi to asi vydělalo, když koupím za aktuální cenu
Očekávanou dividendu – Kolik si myslím, že společnost bude v následujících 10 letech vyplácet
Za kolik jsem akcii nakoupil – Kolik jsem zaplatil, když jsem ji naposledy nakupoval
Sektor – Do jakého sektoru business společnosti řadím
Poznámka – Krátký komentář ke každé společnosti. Co je zač. Jaká jsou rizika…

Na HEROHERO bude vždy aktuální https://herohero.co/idh a na FB, YT i na mém webu bude měsíc stará verze.

Užijte si květnovou tabulku: bit.ly/IDHAT523

Zatím tam nejdou úplně všechny akcie, které mám zanalyzované. Postupně se je snažím přidávat. Ty, které mám v portfoliu tam samozřejmě jsou.

Budu rád za tipy na další zlepšování a nebojte se zeptat, když byste něčemu v tabulce nerozuměli.

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hodláte investovat, raději do něj neinvestujte.

 

Úspěšnost portfolia 1. 1. 2020 – 1. 5. 2023

Od 1. ledna 2020 si každý měsíc detailně počítám výnos svého portfolia a porovnávám ho s akumulačním ETF na americký S&P 500 index (IE00B5BMR087) a evropský Euro 600 index (LU0908500753).
Za sledované období mé akcie překonávají výnos těchto fondů o 6,15 % ročně.

 

 

Aktualizace portfolia 1. 5. 2023

Kompletní portfolio pro všechny zdarma na květen 2023

Během března stagnovali akcie, Bitcoin i zlato.

Prodal jsem akcie společnosti BASF. Koupil jsem novou solečnost ZIM u které očekávám výnos 25,43 % ročně*. Také jsem prodal část pozice Ternia, abych si snížil riziko portfolia z nedostatečné diverzifikace. Teď, když by akcie Ternia začali padat, tak moje portfolio už nebude tak moc ovlivněno, jako když jsem měl v Terniu 17 %. O všem jsem s předstihem informoval předplatitele na herohero https://herohero.co/idh. Později zveřejním informace všem. Možná budu brzy prodávat BMW a J.P. Morgan.

Svoje portfolio se snažím udržovat ve složení: 48 % akcie, 20 % Bitcoin, 19 % kovy, 5 % dluhopisy a 8 % cash.

Od 1.1.2020 jsme s akciemi na kumulovaném zisku v CZK 39,99 % (S&P 500 25,69 %; Evropa 12,71 %)

 

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hodláte investovat, raději do něj neinvestujte.

2305 portfolio Stáhnout

 

3. dubna jsem snížil sell price na BASF a prodal celou pozici.

Kup pod 37 €, prodej nad 49 €*

Německé chemičce BASF se poslední měsíce daří hůře než se předpokládalo a proto snižuji sell price. Tím se z ní stává akcie s nejmenším potenciálem zisku a proto ji prodávám.

Akcie BASF jsem měl přibližně 3 roky. Za celou dobu přinesly nějakou malou dividendu, ale bohužel žádný kapitálový růst. Normálně bych ji v portfoliu nechal, ale ostatní akcie jsou dnes za tak dobré ceny, že nevidím důvod tuto akcii v portfoliu držet, když mohu za uvolněné peníze koupit jinou akcii, která mi pravděpodobně vydělá více.

Společnost je navíc velmi závislá na cenách plynu, které budou v následujících letech pravděpodobně vyšší než v minulosti.

Při dnešní ceně 48,8 € za akcii lze předpokládat výnos 8,1 %* ročně nad inflací. To není vůbec špatné, ale jak jsem již zmínil. Máme zajímavější alternativy.

Základní data:

ROE 5,45 % – nízké, ostatní akcie v mém portfoliu jsou na tom lépe

ROA 2,6 % – velmi nízké – riziko růstu úrokových sazeb

Marže 5,4 % – také nízká

PE cca 18, akcie jsou dnes drahé

Růst VK 3,87 % – pěkný růst, ale ostatní akcie rostou rychleji.

P/B 1,1 – společnost se obchoduje o 10 % dráž než její účetní hodnota

čistá dividenda 5,08 % – asi jediné pro mě přijatelné číslo 😊

vlastní akcie skupují pouze tempem 0,62 % ročně.

Akcie se dnes obchoduje o cca 30 % dráž než obvykle.

Ticker: BAS, ISIN: DE000BASF111, Burza XET

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

 

Úspěšnost portfolia 1. 1. 2020 – 1. 4. 2023

Od 1. ledna 2020 si každý měsíc detailně počítám výnos svého portfolia a porovnávám ho s akumulačním ETF na americký S&P 500 index (IE00B5BMR087) a evropský Euro 600 index (LU0908500753).
Za sledované období mé akcie překonávají výnos těchto fondů o 6,12 % ročně.

Aktualizace portfolia 1. 4. 2023

Kompletní portfolio pro všechny zdarma na duben 2023

Během března mírně rostly akcie, Bitcoin vyrostl o 20 %, zlato o 5 % a stříbro o 13 %.

Přikupoval jsem některé akcie a nově nakoupil dluhopisové ETF jako ochranu před krizí. O všem jsem s předstihem informoval předplatitele na herohero https://herohero.co/idh. Později zveřejním informace všem. Možná budu brzy prodávat BASF, BMW, Intel a Samsung.

Svoje portfolio se snažím udržovat ve složení: 48 % akcie, 20 % Bitcoin, 19 % kovy, 5 % dluhopisy a 8 % cash.

Od 1.1.2020 jsme s akciemi na kumulovaném zisku v CZK 38,3 % (S&P 500 27,27 %; Evropa 9,31 %)

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hodláte investovat, raději do něj neinvestujte.

2304 portfolio Stáhnout

 

29. března jsem přikoupil Raiffeisenbank při ceně 13,5€

Kup pod 27 €, prodej nad 36 €*

Raiffeisen Bank je tak levná, že jsem se rozhodl ji dnes přikoupit ještě trošku. Zvyšuji svoji pozici o 35 %.

Při dnešní ceně 13,5 € za akcii jde o nejvýhodnější akcii banky na světě*. Nejvýhodnější je Sberbank 😊, ale tam nikdo neví, jak to s ní dopadne.

Kromě toho jsem dnes zjistil, že je jen velmi málo náchylná na krach způsobený růstem úrokových sazeb. Její držba dlouhodobých investičních instrumentů dělá pouze 11,45 % z celkových aktiv, zatímco u ostatních evropských bank se pohybujeme od 15 % výše. I to není moc. Silicon Valley Bank, která zkracovala držela více než polovinu aktiv v dlouhodobých investičních instrumentech.

Výnos lze očekávat 28 % p.a. nominálně, 23 % p.a. reálně*.

Základní data:

ROE cca 12,1 % – na banku velmi dobré

Marže 28 % – na banku dobré

PE cca 1,6, většina světové konkurence 7 – 11

Růst VK 11,5%, většina světové konkurence pokles až růst o 2 %

P/B 0,33, konkurence 0,9 – 1,5

čistá dividenda 5,5 %, většina konkurence 1 – 4 %

vlastní akcie více méně neskupují, většina konkurence skupuje tempem 3-5,6 % ročně

Akcie se dnes obchoduje o cca 55 % levněji než obvykle.

Ticker: RAW, ISIN: AT0000606306, Burza TDG

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Jelikož jde o rizikovější akcii, doporučuji koupit pouze menší pozici.

 

image

16. března jsem navýšil svoji pozici v MPT o 60 %.

Dnešní cena pod 8 $ za akcii mě nenechala klidným, a tak jsem musel přikoupil. Z investice při dnešní ceně očekávám 12,5 %* nad inflací, což je krásný výnos.

Proč jejich cena klesla o 25 %?

Prospect Medical, největší nájemním MPT, nezaplatil za leden a únor nájem, což ukazuje na jejich finanční problémy. Je to největší nájemník, kterého mají v budovách za 1,6 mld $, což je opravdu hodně. Na druhou stranu to dělá pouze 10 % ze všech nájmů, a tedy to MPW neohrožuje. I kdyby MPT přišli o celý nájem od Prospect Medical, tak jejich zisky klesnou o pouze 24 %. Samozřejmě je to nepříjemné, ale není to ohrožující. Po nějaké době by si našli jiného nájemníka a jejich zisky by opět narostly.

Data:

ROE 9 %, velice málo, ale na investici do nemovitosti celkem pěkné.

ROA 4,6 %, na nemovitostní investici celkem pěkné.

PE cca 9, akcie se obvykle obchodovala za 10-20 PE, tedy je o cca 40 % levnější.

Růst VK 17,6 % ročně, což je opravdu hodně, ale je to způsobené velkými emisemi vlastních akcií.

Vlastní akcie emitují 9,74 % ročně, což je nepříjemné, ale při růstu VK 17,6 % ročně obhajitelné.

P/B 0,73, akcie jsou o 27 % levnější než účetní kapitál.

Čistá dividenda 9,02 %.

Likvidita dostatečná.

Ticker: MPW, ISIN: US58463J3041, Burza NSY

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

 

16. března jsem navýšil svoji pozici ve Verizon. Tentokrát o 33 %

Při této ceně očekávám od akcie v dlouhodobém horizontu 12,47 % výnos nad inflací*.

Verizon je telekomunikační společnost. Její Business model je velmi podobný českému Vodafone. Firma je hodně zadlužená, ale vzhledem k povaze businessu, který má skoro jisté cashflow to nevidím jako velké riziko.

V následujících letech by Verizon mohl hodně benefitovat z nastupujícího IOT.

Proč jejich cena opět spadla i přesto, že se společnosti daří?

Verizon je velice zadlužená firma. Zadluženost 76 %. Současný růst úrokových sazeb jistě má negativní vliv na hospodaření firmy. Ovšem i přesto, že sazby v USA za posledního 1,5 roku vzrostly o 5% bodů, tak toto zvýšení sazeb zvyšuje náklady společnosti pouze o 1 mld $. To je sice hodně, ale vzhledem k jejich běžným ziskům 20 mld $ jde o zanedbatelné navýšení.

Data:

ROE běžně okolo 26 % – excelentní

ROA 5,6 % = mírné riziko růstu úrokových sazeb

Likvidita dostatečná

Zadluženost 76 % – což je hodně, ale s ROA 5 % by to neměl být problém

PE cca 7

Růst VK 16 % ročně – abnormální tempo

P/B 1,68 – akcie je o 68 % dražší, než je její účetní hodnota

čistá dividenda 6,1 % – nadprůměrné

Vlastní akcie mírně emitují. (0,5 % ročně)

Akcie se dnes obchoduje o cca 30 % levněji než obvykle.

Ticker: VZ, ISIN: US92343V1044, Burza NSY

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

 

Korelace BTC a akcií.

Občas se setkávám s názory, že BTC koreluje s akciemi. Dnes můžeme opět vidět opak. Za posledních 5 dní je BTC + 8 %, zatímco S&P 500 – 4,4 %. Není to moc, ale určitě nejde o korelaci.

 

14. března jsem nakupil dluhopisy!

Dluhopisy jsou obecně ne moc výdělečný investiční nástroj, a proto jsem do nich dodnes neinvestoval. Ovšem situace s úrokovými sazbami v USA začíná dluhopisům trošku nahrávat. Dnes máme nejvyšší úrokové sazby za posledních 10 let a zároveň průměrný 10 Year Treasury rate je na 3,55 %, což je také blízko svému vrcholu. Do toho se začíná mluvit o snižování sazeb v USA, což by tlačilo 10 Year Treasury rate dolů.

Proč je to super situace na nákup dluhopisů?

Princip je jednoduchý. Dluhopis má fixní výnos. Dnes desetileté US dluhopisy konkrétně 3,55 %, to je strašně málo, ale je to celkem jistá investice. Díky tomu můžeme si být téměř jistí, že z takového dluhopisu dostaneme 35,5 % během 10 let. To je pořád málo, ale…

Jakmile se úrokové sazby sníží a výnos desetiletých US dluhopisů klesne třeba na 2 % a tím bude jisté, že investor nákupem 10Y US dluhopisů získá 20 % za 10 let. Pokud my mu nabídneme ten náš 35,5% dluhopis, bude ochotný nám nabídnout o 15,5 % více. Díky tomu na tom můžeme vydělat třeba těch 15 % za rok na jinak velmi konzervativní investici.

Jde o mírnou spekulaci, ale vzhledem k současné situaci na US trhu a pravidelné cyklicitě úrokových sazeb jsem názoru, že je velmi pravděpodobné, ze nákupem těchto dluhopisů vydělám.

Pokud dospějete ke stejnému názoru, můžete si koupit například Vanguard USD Treasury Bond UCITS ETF Inc s ISIN IE00BZ163M45, který mám já.

Nakupuji do 21,5 € a prodávat budu podle situace. Zatím očekávám sell price někde mezi 23 – 25 €*
Nakupuji zatím jen malou pozici cca 10 % toho co mám v akciích.

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita Dluhopisy 14. 03. 2023

 

10. března jsem kromě Nokian Tyres také přikoupil pár akcií Verizon

I přesto, že se společnosti nadprůměrně daří, klesla jejich cena na krásných 36,56 $.
Při této ceně očekávám od akcie v dlouhodobém horizontu 12,47 % výnos nad inflací.
Verizon je telekomunikační společnost. Její Business model je velmi podobný českému Vodafone. Firma je hodně zadlužená, ale vzhledem k povaze businessu, který má skoro jisté cashflow to nevidím jako velké riziko.
V následujících letech by Verizon mohl hodně benefitovat z nastupujícího IOT.

Tento článek vidíte se zpožděním. Pro aktuální informace navštivte https://herohero.co/idh

Data:

ROE běžně okolo 26 % – excelentní
ROA 5,6 % = mírné riziko růstu úrokových sazeb
Likvidita dostatečná
Zadluženost 76 % – což je hodně, ale s ROA 5 % by to neměl být problém
PE cca 7
Růst VK 16 % ročně – abnormální tempo
P/B 1,68 – akcie je o 68 % dražší, než je její účetní hodnota
čistá dividenda 6,1 % – nadprůměrné
Vlastní akcie mírně emitují. (0,5 % ročně)
Akcie se dnes obchoduje o cca 30 % levněji než obvykle.

Ticker: VZ, ISIN: US92343V1044, Burza NSY

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita VZ 10. 03. 2023

 

10. března jsem přikoupil trošku Nokian Tyres

Ceny akcie Nokian Tyres padají tak nízko, že jsem se rozhodl přikoupit jejich akcie i přesto, že jsou jejich výsledky slabé.
Firma je velice konzervativně řízena a je tedy velmi nepravděpodobné, že by se mohla dostat do nějakých finančních problémů. ROA 7 %, zadluženost pouze 35 %.
Navyšuji svoji pozici o pouze 30 %. Jde tedy o drobný nákup.
Kup pod 8,5 €, prodej nad 13 €*

Tento článek vidíte se zpožděním. Pro aktuální informace navštivte https://herohero.co/idh

Data:

ROE 12 %, průměr
ROA 7 %, průměr
PE cca 7 (z dlouhodobého hlediska), průměr
Růst VK 2 % ročně, podprůměr
P/B 0,8, dobrá cena akcie vzhledem ke kapitálu
čistá dividenda 7,5 %. Nadprůměrně dobrá
Vlastní akcie neskupují.
Likvidita dostatečná, dokonce možná až nadbytečná, zvláště při zadluženosti pouze 35 %.
Akcie se obvykle obchodovala za 12-17 PE, tedy je o cca 50 % levnější.

Ticker: NRE1V, ISIN: FI0009005318, Burza HSE

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita NRE1V 10. 03. 2023

 

Úspěšnost portfolia 1. 1. 2020 – 1. 3. 2023

Od 1. ledna 2020 si každý měsíc detailně počítám výnos svého portfolia a porovnávám ho s akumulačním ETF na americký S&P 500 index (IE00B5BMR087) a evropský Euro 600 index (LU0908500753).
Za sledované období mé akcie překonávají výnos těchto fondů o 6,68 % ročně.

Aktualizace portfolia 1. 3. 2023

Kompletní portfolio pro všechny zcela zdarma na březen 2023

Během února stagnovaly akcie i Bitcoin. Zlato a stříbro opět mírně pokleslo. Na akciovém trhu jsem objevil objevil 2 nové příležitosti, o kterých jsem informoval předplatitele na herohero https://herohero.co/idh a později je zveřejním všem. Prodal jsem celou pozici Erste Bank, na které jsem vydělal 44,9 % za 7 měsíců. Také došlo k prodeji Mety, na které jsem prodělal přibližně to stejné, co jsem vydělal na Erste. Možná budu brzy prodávat Footlocker a JP Morgan.

Akciová složka je opět trošku větší, skrz 2 nové nákupy.

Od 1.1.2020 jsme s akciemi na kumulovaném zisku v CZK 40,90 % (S&P 500 27,39 %; Evropa 10,27 %)

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hodláte investovat, raději do něj neinvestujte.

2302 portfolio Stáhnout

 

27. února jsem nakoupil skvělou čistě dividendovou akcii

Nastavuji nákupní příkaz na Medical Properties Trust za 10,62 $. Současná cena je 10,65$, tedy nevím, jestli k nákupu dojde.
MPT je americký REIT, který staví nebo kupuje nemocniční budovy po celém vyspělém světě a ty následně pronajímá.
Specifika REITu je, že drtivou většinu svého zisku musí vyplácet formou dividend, což není z daňového pohledu nejzajímavější investice, ale při dividendě 11 % p.a. mi to přijde zajímavé.
Společnost má zadluženost 56 %, což je dost málo vzhledem k tomu, že jde o čistě nemovitostní business, a ještě navíc zaměřený na zdravotnictví.
Kup pod 10,62 $, prodej nad 14,2$*
Z investice při dnešní ceně očekávám pouze 10 %* nad inflací, což je méně než u jiných mých investic, ale vzhledem k tomu, jak je investice konzervativní, tak se s tím spokojím.

Tento článek vidíte se zpožděním. Pro aktuální informace navštivte https://herohero.co/idh

Data:
ROE 9 %, velice málo, ale na investici do nemovitosti celkem pěkné.
ROA 4,6 %, na nemovitostní investici celkem pěkné.
PE cca 9, akcie se obvykle obchodovala za 10-20 PE, tedy je o cca 40 % levnější.
Růst VK 17,6 % ročně, což je opravdu hodně, ale je to způsobené velkými emisemi vlastních akcií.
Vlastní akcie emitují 9,74 % ročně, což je nepříjemné, ale při růstu VK 17,6 % ročně obhajitelné.
P/B 0,73, akcie jsou o 27 % levnější než účetní kapitál.
Čistá dividenda 9,02 %.
Likvidita dostatečná.
Ticker: MPW, ISIN: US58463J3041, Burza NSY

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita MPW 27. 02. 2023

10. února jsem nakoupil Deutsche Post za 41 € (5% pozice)

Německá logistická společnost Deutsche Post, známá spíše pod značkou DHL nebo v ČR PPL dosahuje opět krásných zisků i v obecně krizovém období.
Zároveň se jejich ceny dostaly na velmi příznivou úroveň, a proto nakupuji pozici o velikosti 5 % mého akciového portfolia.
Firma má trošku vyšší zadluženost 65 %, ale vzhledem k nadprůměrnému ROA 8,3 % a dostatečné likviditě mi tento dluh nepřipadá příliš rizikový*.
Cena ještě není úplně optimální a poroto jsem koupil jen menší pozici, kterou mám v plánu v případných propadech navyšovat.
Kup pod 39 €, prodej nad 52 €*

Tento článek vidíte se zpožděním. Pro aktuální informace navštivte https://herohero.co/idh

Data:
ROE 24 %, hodně nadprůměrné
ROA 8,3 %, lehce nadprůměrné
PE cca 9, akcie se obvykle obchodovala za 15-20 PE, tedy je o cca 40 % levnější.
Růst VK 13,2 % ročně, hodně nadprůměrné
P/B 2,1, akcie jsou více než 2x dražší než kapitál, což lze při ROE 24 % očekávat.
čistá dividenda 2,8 %. Společnost hodně reinvestuje, tedy zatím nevyplácí moc vysokou dividendu.
Vlastní akcie skupují pouze 0,7 % ročně.
Likvidita dostatečná.
Ticker: DPW, ISIN: DE0005552004, Burza XET

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita DPW 10. 02. 2023

8. února jsem snížil kup pod u Nokian Tyres

Výsledky Nokianu jsou poslední rok velmi slabé a je nejisté, jak to bude s firmou vypadat následující roky. Pokud se jí ovšem podaří z problémů dostat, bude to zajímavá akcie.
Firma je velice konzervativně řízena a je tedy velmi nepravděpodobné, že by se mohla dostat do nějakých finančních problémů. ROA 7 %, zadluženost pouze 35 %.
Skrz současnou nejistotu snižuji kup pod, ale skrz velmi konzervativní business a historicky velmi dobré výsledky nechávám sell price na 13 €*.
Kup pod 8,5 €, prodej nad 13 €*

Tento článek vidíte se zpožděním. Pro aktuální informace navštivte https://herohero.co/idh

Data:
ROE 12 %, průměr
ROA 7 %, průměr
PE cca 8 (z dlouhodobého hlediska), průměr
Růst VK 2 % ročně, podprůměr
P/B 1,02, dobrá cena akcie vzhledem ke kapitálu
čistá dividenda 7,5 %. Nadprůměrně dobrá
Vlastní akcie neskupují.
Likvidita dostatečná, dokonce možná až nadbytečná, zvláště při zadluženosti pouze 35 %.
Akcie se obvykle obchodovala za 12-17 PE, tedy je o cca 40 % levnější.
Ticker: NRE1V, ISIN: FI0009005318, Burza HSE

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita NRE1V 8. 02. 2023

2. února jsem prodal celou pozici akcií Meta za 180 – 190$

Po analýze čtvrtletních závěrek jsem se rozhodl prodat i zbylé akcie společnosti Meta za 190$
Akcie dnes rostou pravděpodobně skrz FOMO, kterému jsem v minulosti sám podlehl, ale už se tím nenechám zlákat. Z hodnotového hlediska nedává smysl mít Metu ve svém portfoliu.
Při dnešní ceně můžeme z hodnotového pohledu očekávat pouze 6 % roční výnos nad inflací*, což je příliš málo. Ve svém portfoliu mám teď akcie s průměrným očekávaným výnosem 11,5 % nad inflací* a proto podle mě nedává smysl spoléhat na naději ve formě Metavers.
Kup pod 100 $*, prodej nad 140 $* (z hodnotového pohledu).

Tento článek vidíte se zpožděním. Pro aktuální informace navštivte https://herohero.co/idh

Základní data:
ROE cca 24 % – to je hodně, i na daný segment
Marže 28,5 % – to je hodně, i na daný segment
PE cca 21, za tuto cenu dává větší smysl Google
Růst VK 11%, většina světové konkurence roste ještě rychleji
P/B 4 – celkem drahé
Čistá dividenda 0 %, konkurence 0 %
Vlastní akcie více méně skupují 2,9% ročně, většina konkurence skupuje méně
Akcie se dnes obchoduje za obvyklou cenu.
Ticker: META, ISIN: US30303M1027, Burza NDQ

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita META 2. 02. 2023

1. února jsem prodal celou pozici Erste Bank za 34,9 €

Kup pod 26,5 €, prodej nad 35 €*.
Erste Banku asi všichni znáte, v ČR vlastní Českou spořitelnu. Výhodou této evropské banky je, že nemá pobočky v Rusku ani na Ukrajině, tedy by se jí měla válka dotknout nejméně.
Při dnešních 35 € za akcii jde stále o pěknou investici, ale mám v portfoliu teď samé dobré akcie a tak ji prodávám i přesto, že bychom od ní mohli stále očekávat 14 % nominálně, 9 % p.a. reálně*.
Akcii jsme původně s Gold předplatiteli koupili 30. 6. 2022 za 24,09 €, což dělá krásný zisk 44,9 % za 7 měsíců. Po odečtení daně jsme na 38 %. Jde tedy o cca 80 % roční zhodnocení.

Tento článek vidíte se zpožděním. Pro aktuální informace navštivte https://herohero.co/idh

Základní data:
ROE cca 10,3 % – na banku velmi dobré
Marže 20 % – na banku dobré
PE cca 7, většina světové konkurence 8 – 12
Růst VK 5,5%, většina světové konkurence pokles až růst o 1,9 %
P/B 0,9, většina konkurence 1 – 1,7
čistá dividenda 3,34 %, většina konkurence 1 – 4 %
vlastní akcie více méně skupují 2,4% ročně, většina konkurence skupuje tempem 3-5,6 % ročně
Akcie se dnes obchoduje o cca 10 % levněji než obvykle.
Ticker: EBO, ISIN: AT0000652011, Burza XET
*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita EBO 1. 02. 2023

Aktualizace portfolia 1. 2. 2023

Kompletní portfolio pro všechny zcela zdarma na únor 2023

Během ledna nám krásně poporostly akcie i Bitcoin. Zlato a stříbro mírně pokleslo. Na akciovém trhu jsem neobjevil žádné nové příležitosti, pouze jsem přikoupil Macys, Verizon a prodal celou pozici TMSc, část akcií Meta a Ternia. Cash držím stále okolo 10 %.

Téměř se mi podařilo prodat i celou pozici Erste, chybělo jen pár centů. Jejich ceny pěkně rostou. Pokud se prodej podaří, půjde o 50 % zisk za 8 měsíců. V případě prodeje budu nejprve informovat předplatitele herohero https://herohero.co/idh

Akciová složka je pořád příliš velká. I když jsem hodně akcií prodal, zbytek tak vyrostl, že mám pořád v portfoliu 53 % akcií. Konkrétně šlo o 12,2% meziměsíční růst (s&p 500 8,5%; Evropa 3,7%).

Od 1.1.2020 jsme na kumulovaném zisku 40,9 % (s&p 500 21,7 %; Evropa 8,7 %).

Abych trošku vyrovnal oslabenou složku drahých kovů, přikoupil jsem několik zlatých 1oz Wiener Phillharmoniker.

Pokud Bitcoin bude nadále růst, nejspíše budu trošku prodávat, protože nechci mít v portfoliu více než 25 % Bitcoinu.

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hodláte investovat, raději do něj neinvestujte.

2302 portfolio Stáhnout

 

Navyšuji sell price u prioritních akcií Volkswagenu VOW3 – mírně riziková akcie

Volkswagen má dlouhodobě nízké marže (5,2%), nízké ROA (2,77%) a obrovskou zadluženost (69%). Do toho je automobilní průmysl nejspíše na vrcholu svého cyklu.

Prioritní akcie VOW3 jsou ovšem tak strašně levné a firma za poslední roky tak prudce roste, že musím navýšit sell price na 240 €*.

Kup pod 180 €, prodej nad 240 €*

Při dnešní ceně bych se velmi divil, kdybychom si od této akcie dlouhodobě neodnesli minimálně 25 % ročně, 20 % reálně, po odečtení inflace*.

Budoucnost VW může být v rostoucím vlivu uživatelského prostředí při řízení auta. V budoucnu by mohl nastat podobný efekt jako u Apple. Prostě nebude pro uživatele jednoduché změnit značku, protože by si musel zvykat na nové prostředí. Z toho důvodu by mohlo být možné dosahovat o trošku vyšších marží než dnes.

Data:

Za konkurenty považuji BMW, Toyota, Daimler, Ford a PSA.

ROE pouze 8,6 %, ale to bude dost pravděpodobně růst. Konkurenti jsou na tom ovšem lépe.

ROA pouze 2,77 %, konkurence 4 % a více

PE cca 4, BMW dokonce jen 3,5, ale zbytek konkurence je dražší.

Růst VK 11 % ročně, BMW taktéž 11 %, ale zbytek okolo 5 %.

P/B 0,45, BMW 0,65, zbytek konkurence přes 1,1

čistá dividenda 5,5 %.

Vlastní akcie neskupují, skupuje je pouze Toyota, což nechápu, protože Toyota je zrovna dost drahá.

Likvidita dostatečná, jen trošku vyšší zadluženost 69 %, konkurence je na tom podobně.

Akcie se obvykle obchodovala za 4-13 PE, tedy je dnes poměrně levná.

Ticker: VOW3, ISIN: DE0007664039, Burza XET

 

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita VOW3 30. 01. 2023

 

Navyšuji sell price – Raiffeisen Bank – riziková akcie

Kup pod 29 €, prodej nad 38 €*.

I přes konflikt na Ukrajině se RB daří dosahovat ENORMNÍCH zisků.

Při dnešní ceně 16,5 € za akcii jde o nejvýhodnější akcii banky na světě*. Nejvýhodnější je Sberbank 😊, ale tam nikdo neví, jak to s ní dopadne.

Výnos lze očekávat 30 % p.a. nominálně, 25 % p.a. reálně*.

Základní data:

ROE cca 12,1 % – na banku velmi dobré

Marže 28 % – na banku dobré

PE cca 1,6, většina světové konkurence 7 – 11

Růst VK 11,5%, většina světové konkurence pokles až růst o 2 %

P/B 0,33, konkurence 0,9 – 1,5

čistá dividenda 5,5 %, většina konkurence 1 – 4 %

vlastní akcie více méně neskupují, většina konkurence skupuje tempem 3-5,6 % ročně

Akcie se dnes obchoduje o cca 50 % levněji než obvykle.

Ticker: RAW, ISIN: AT0000606306, Burza TDG

 

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita RAW 30. 01. 2023

 

Přikupuji Macys za 23,17 $ – navyšuji pozici na dvojnásobek. Riziková akcie

Vzhledem k velmi dobrým výsledkům společnosti Macys za poslední půl rok zvyšuji její sell price a navyšuji pozici na dvojnásobek.

Kup pod 24 $*, prodej nad 33 $*.

Macys je řetězec obchodních domů působící pouze ve spojených státech. Jde o konzervativní business, který byl ovšem velmi poškozený covidem. Dnes má Macys obrovské zadlužení, které pomalu splácí a jejich zisky jsou opět tak vysokoé, že při splácení dluhu stíhá i skupovat svoje akcie tempem 13 % ročně.

Při dnešní ceně, lze od Macys očekávat dlouhodobý výnos 12 % nad inflací*

Základní data:

ROE od covidu cca 40 % – naprosto výjmečné, dlouhodobě – 1 %

Marže 5,7 % – dobré vzhledem k tomu, že jde z velké části investice do nemovitostní

PE cca 4,8 – excelentní

Růst VK od covidu 18 % – excelentní, dlouhodobě -3,5 %

P/B 1,85 – společnost je o 85 % dražší, než je její účetní hodnota

čistá dividenda 1,7 % – nízká, ale je pravděpodobné, že bude v dalších letech hodně růst*

vlastní akcie skupují od covidu tempem 6 % ročně, dlouhodobě 4 % ročně

Akcie se dnes obchoduje o cca 60 % levněji než obvykle.

Ticker: M, ISIN: US55616P1049, Burza NSY

 

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita M 26. 01. 2023

 

Aktualizace portfolia 5. 1. 2023

Portfolio pro GOLD předplatitele na leden 2023.

Během prosince vše stagnovalo, akcie, zlato i Bitcoin. Na akciovém trhu se naskytly dvě zajímavé příležitosti, přikoupil jsem TMSc a Samsung. Cash držím stále okolo 10 %.

Možná budu brzy prodávat část Mety a Erste. Jejich ceny pěkně rostou. Uvidíme, jak se jejich cena bude vyvíjet v Lednu. Pokud se rozhodnu pro prodej, dám vědět.

Akciová složka portfolia je dost velká, proto teď nebudu nic dalšího nakupovat a spíše budu koukat po prodejích.

Omlouvám se, že zveřejňuji svoje portfolio až teď. Onemocněl jsem a neměl jsem energii na zpracování tabulek.

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hodláte investovat, raději do něj neinvestujte.

2301 Gold portfolio Stáhnout

 

Prodej akcie – Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM)

V minulosti jsem avizoval, že budu prodávat nad 90 $. Včera se cena vyšplhala dokonce na 92 $ a proto jsem celou pozici prodal. Při této ceně lze očekávat dlouhodobý výnos pouze 7 % ročně nad inflací*, což je příliš málo.

Společnost velmi rychle roste a proto je možné, že nakonec investorům přinese mnohem vyšší výnos. Na to ale nechci vsázet.

Akcii jsem koupil 13.12.2022 za 81 $ za akcii. Za 40 dní jsem tedy dosáhl zisku 13 % v USD. Hodnota dolaru mezi tím dost klesla a proto je zisk v Kč pouze 9 %. Po zaplacení daně se dostávám na výnos 7,65 % za 40 dní. Není to na první pohled nijak famózní výsledek, ale při složeném úročení jde o 94% roční zhodnocení. Navíc se mi uvolní peníze z akciové složky portfolia, která se v posledních měsících příliš nafukovala.

TSMC je největší producent mikročipů na světě. Jako jediní zvládají vyrábět čipy s nejjemnější technologií, která je klíčová pro energetickou efektivitu i výkon, což jsou u MC klíčové parametry.

Jejich jedinými konkurenty jsou Intel a Samsung, kteří jsou ale technologicky pozadu. Díky tomuto náskoku se TSMC běžně obchoduje za více než 20 PE, ale dnes skrz riziko válečného konfliktu mezi Taiwanem a Čínou jejich cena spadla na 14 PE.

Kromě toho skrz současný nedostatek čipů se společnosti neobvykle daří, což lze očekávat i na několik dalších let. Rostoucí zájem o IOT bude tento nedostatek velmi pravděpodobně prodlužovat.

Na druhou stranu, jak už jsem zmínil, je zde riziko války mezi Taiwanem a Čínou, což by společnosti jistě uškodilo.

Při dnešní ceně z něj lze očekávat reálný výnos 7 % ročně (nad inflací)*, to není moc, ale vzhledem k tomu, že společnost roste dlouhodobě minimálně 12 % ročně naznačuje, že by z dlouhodobého hlediska mohlo přinést výrazně vyšší zisky.

Základní data:

ROE běžně okolo 30 % – excelentní
ROA 16-24 % = nulové riziko růstu úrokových sazeb
Likvidita dostatečná až nadbytečná
Zadluženost 41 % – což je samo o sobě nízké a s ROA 16 % a více nehrozí problémy s likviditou
PE cca 15
Růst VK běžně okolo 13 % ročně
P/B 4,8
čistá dividenda 2 %
Vlastní akcie neemitují ani neskupují.
Akcie se dnes obchoduje o cca 25 % levněji než obvykle.
Riziková akcie
Ticker: TSM, ISIN: US8740391003, Burza NSY

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita TSM 24. 01. 2023

 

Prodej 1/3 pozice v akcii Meta za 142$ 129,9€

Včera jsem prodal i 1/3 akcií Meta. Původně bylo v plánu prodávat nad 130 $, ale vzhledem ke klesajícímu dolaru jsem nakonec prodal až za 142 $ 129,9€.

Akcie jsem naposledy nakoupil 31.10.2022 za 97 €, což dělá výnos 34 % za necelé 3 měsíce. Euro mezitím kleslo o necelé 3 % a proto jde o zisk v Kč 30 %. Po zaplacení daně 25,5 %. Pomocí složeného úročení se pak dostáváme na zisk + 148 % za rok. To je podle mě hodně pěkný výsledek.

Bohužel s akciemi Meta jsem pořád ve ztrátě, protože původní nákupy jsem dělal nad 300 $. Zpětně jsi uvědomuji, že jsem tenkrát podlehl FOMO – Fear of missing out. Věřím, že to pro mě bude velké poučení pro budoucí investování.

Nyní čekám na čtvrtletní výsledovku a podle ní se rozhodnu o tom, co udělám se zbylými 2/3 pozice.

 

Poklesly jí tržby, což lze v krizi očekávat. Marketing je obecně hodně cyklické odvětví.

Při dnešní ceně můžeme očekávat i hodnotově 7 % roční výnos nad inflací*, ale pokud přijde další technománie, tak může být daleko vyšší.

Kup pod 96 $*, prodej nad 130 $* (z hodnotového pohledu).

Meta dnes hodně vsází na Metavers, za což sklízí negativní kritiku, pokud jim to vyjde, tak se můžeme bez problému bavit o několikanásobných ziscích.

Základní data:

ROE cca 24 % – to je hodně, i na daný segment
Marže 30 % – to je hodně, i na daný segment
PE cca 14, veškerá konkurence je mnohem dražší
Růst VK 11 %, většina světové konkurence roste ještě rychleji
P/B 3 – konkurence je dražší
čistá dividenda 0 %, konkurence 0 %
vlastní akcie více méně skupují 2,15% ročně, většina konkurence skupuje méně
Akcie se dnes obchoduje o cca 30 % levněji než obvykle.
Ticker: META, ISIN: US30303M1027, Burza NDQ

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita META 24. 01. 2023

 

Aktualizace portfolia 1. 12. 2022

Portfolio pro GOLD předplatitele

Během listopadu klesl Bitcoin o dalších 25 %, ale akcie nám pěkně rostou. Znovu jsem koupil Verizon a prodal celou pozici v Meridian. Cash držím stále okolo 10 %.
Možná budu prodávat Intel. Vzrostl už o 15 %, tak pokud ještě poroste, zvážím prodej.
Akciová složka portfolia začíná být dost velká, proto budu teď spíše akcie prodávat než kupovat.

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hodláte investovat, raději do něj neinvestujte.

2212 Gold portfolio Stáhnout

 

Nová akcie – Samsung

Kup pod 1 102,91 $*, prodej nad 1470,55 $*.

Samsung je jeden z trojice světových producentů mikročipů, ale také výrobce a prodejce skoro jakékoliv elektroniky na kterou si vzpomenete. Díky tomu je jejich business sám o sobě široce diverzifikovaný a tím dost bezpečný.

Skoro na všech frontách jsou mezi konkurencí druhou nejlepší značkou. To by na první pohled mohlo působit jako negativum, ale já to vnímám spíše jako pozitivum, protože díky tomu nejsou jejich akcie tak předražené jako například akcie Apple.

Při dnešní ceně lze z akcie očekávat reálný výnos 9-10 % ročně (nad inflací)*. To je podle mě samo o sobě pěkné. Zároveň společnost roste 7-9 % ročně, tedy by jejich zisky mohli být v budoucnu ještě větší.

Základní data:

ROE okolo 12 % – bězné vzhledem k businessu
ROA 9 % = velmi nízké riziko úrokových sazeb
Likvidita dostatečná až nadbytečná
Zadluženost 28 % – jedna z nejnižších zadlužeností vůbec
PE cca 9,5
Růst VK běžně okolo 8 % ročně
P/B 1,8
čistá dividenda 3 %
Vlastní akcie neemitují ani neskupují.
Akcie se dnes obchoduje o cca 10 % levněji než obvykle.
Ticker: SMSN, ISIN: US7960508882, Burza LSE

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita SMSN 15. 12. 2022

 

Nová akcie – Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSM)

Kup pod 63 $*, prodej nad 90 $*.

TSMC je největší producent mikročipů na světě. Jako jediní zvládají vyrábět čipy s nejjemnější technologií, která je klíčová pro energetickou efektivitu i výkon, což jsou u MC klíčové parametry.

Jejich jedinými konkurenty jsou Intel a Samsung, kteří jsou ale technologicky pozadu. Díky tomuto náskoku se TSMC běžně obchoduje za více než 20 PE, ale dnes skrz riziko válečného konfliktu mezi Taiwanem a Čínou jejich cena spadla na 14 PE

Kromě toho skrz současný nedostatek čipů se společnosti neobvykle daří, což lze očekávat i na několik dalších let. Rostoucí zájem o IOT bude tento nedostatek velmi pravděpodobně prodlužovat.

Na druhou stranu, jak už jsem zmínil, je zde riziko války mezi Taiwanem a Čínou, což by společnosti jistě uškodilo.

Při dnešní ceně z něj lze očekávat reálný výnos 7 % ročně (nad inflací)*, to není moc, ale vzhledem k tomu, že společnost roste dlouhodobě minimálně 12 % ročně naznačuje, že by z dlouhodobého hlediska mohlo přinést výrazně vyšší zisky.Základní data:

ROE běžně okolo 30 % – excelentní
ROA 16-24 % = nulové riziko růstu úrokových sazeb
Likvidita dostatečná až nadbytečná
Zadluženost 41 % – což je samo o sobě nízké a s ROA 16 % a více nehrozí problémy s likviditou
PE cca 14
Růst VK běžně okolo 13 % ročně
P/B 4,8
čistá dividenda 2 %
Vlastní akcie neemitují ani neskupují.
Akcie se dnes obchoduje o cca 30 % levněji než obvykle.
Riziková akcie
Ticker: TSM, ISIN: US8740391003, Burza NSY

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita TSM 14. 12. 2022

 

Opět nakupuji Verizon!

Po posledním prodeji za 50,7 $ za akcii, cena akcií poklesla na 39$ a tak se akcie stává znovu atraktivní investicí. Kromě toho, navzdory současné ekonomické situaci, se společnosti nadprůměrně daří.

Při dnešní ceně z něj lze očekávat reálný výnos 11 % ročně*.

Kup pod 41 $*, prodej nad 55 $*.


Základní data:

ROE běžně okolo 26 % – excelentní
ROA 5 % = mírné riziko růstu úrokových sazeb
Likvidita dostatečná
Zadluženost 76,5 % – což je hodně, ale s ROA 5 % by to neměl být problém
PE cca 8,8
Růst VK běžně okolo 25 % ročně
P/B 1,8
čistá dividenda 5,5 %
Vlastní akcie mírně emitují. (0,5 % ročně)
Akcie se dnes obchoduje o cca 22 % levněji než obvykle.
Ticker: VZ, ISIN: US92343V1044, Burza NSY

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita VZ 24. 11. 2022

 

Snižuji sell price Meridian Corporation a rovnou prodávám

Snižuji sell price Meridian Corporation a rovnou prodávám za 34$.

Dost jí klesají tržby a proto se mi nevyplatí ji držet, když její cena roste.

Při této ceně můžeme výnos pod 8 % ročně nad inflací*, což je méně než nová akcie, kterou přikoupím místo ní. (Verizon)
Kup pod 24 $*, prodej nad 32 $*.
Akcii jsem koupil v listopadu 2021, tedy jsem ji držet pouze rok. Za tu dobu se mi nijak nezhodnotila. Prodávám ji za stejnou cenu, za jakou jsem ji nakoupil. V zisku i tak jsem, protože mi došla mezi tím 6% dividenda a dolar se mi zhodnotil o 3 %, tedy jsem v zisku 9 %, což je na dnešní dobu krásný výnos.

Ticker: MRBK, ISIN US58958P1049, Burza NDQ

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita MRBK 24. 11. 2022

 

Aktualizace portfolia 1. 10. 2022

Portfolio pro GOLD předplatitele na říjen.

Během září stagnoval Bitcoin, akcie nadále mírně klesají. Přikoupil jsem Ternium a nastavil jsem si nákupní příkaz Intelu za 25,3$.
Pokud máte srovnatelně strukturované portfolio jako já, tak je nejlepší teď přikupovat Intel. Já mám teď akcií dost, a proto budu přikupovat jen minimálně. Spíše budu čekat, jak se situace vyvine.
Naopak kdybych něco prodával, tak bych zvažoval Meridian, ale ten prodávat nechci. Je to kvalitní americká banka.

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hodláte investovat, raději do něj neinvestujte.

 

Nastavuji nákup na Metu

Nastavuji nákup na Metu za 97€ za akcii (96$)

Poklesly jí tržby, což lze v krizi očekávat. Marketing je obecně hodně cyklické odvětví.
Při této ceně můžeme očekávat i hodnotově 10 % roční výnos nad inflací*, ale pokud přijde další technománie, tak může být daleko vyšší.
Kup pod 96 $*, prodej nad 130 $* (z hodnotového pohledu).
Meta dnes hodně vsází na Metavers, za což sklízí negativní kritiku, pokud jim to vyjde, tak se můžeme bez problému bavit o několikanásobných ziscích.

Základní data:

ROE cca 24 % – to je hodně, i na daný segment
Marže 30 % – to je hodně, i na daný segment
PE cca 9,4, věškerá konkurence je mnohem dražší
Růst VK 11%, většina světové konkurence roste ještě rychleji
P/B 2,1 – konkurence je dražší
čistá dividenda 0 %, konkurence 0 %
vlastní akcie více méně skupují 2,15% ročně, většina konkurence skupuje méně
Akcie se dnes obchoduje o cca 45 % levněji než obvykle.
Ticker: META, ISIN: US30303M1027, Burza NDQ

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita META 28. 10. 2022

Nákup Intel + 50 % pozice

Přikoupil jsem Intel při ceně 25,3 $. Je za skvělou cenu viz graf, a kromě toho lze z něj při této ceně očekávat 10,5 % výnos nad inflací. Jdu do toho i přesto, že všechny akcie jsou dnes levnější, a tedy je třeba očekávat od akcií v průměru vyšší výnosy.

Kup pod 25 €, prodej nad 33 €.

Intel poslední dobou padá hlavně proto, že se jim dlouhodobě nedaří upravit výrobu na jemnější technologii mikročipů. To je jistě problém, nicméně jsem přesvědčený, že je dnes taková poptávka po MC, že by neměli problém prodávat i když vyrábějí starší technologií.

Intel ovšem není pouze továrna na MC. Polovina firmy se zabývá vývojem architektury MC a tu dělají skvěle. Pokud se jim tedy nepodaří do budoucna vyrábět jemnější technologií, mohou výrobu outsourcovat podobně, jako to třeba dělá AMD nebo NVIDIA.

K outsourcingu velmi pravděpodobně nedojde a to proto, že se dnes z MC začíná stávat strategická komodita a západní svět jistě nebude chtít spoléhat na svobodu v Taiwanu, ve kterém se dnes vyrábí téměř všechny ostatní MC. Z toho důvodu jsem přesvědčený, že od výrobců a možná i od nějakých států bude zájem, aby si Intel svoji výrobu udržel.

Nakonec Intel brzy začne vyrábět těžební stroje pro Bitcoinové těžaře, které by měli být výrazně efektivnější než Čínská konkurence. Těžba BTC jistě celý Intel nezachrání, ale pokud BTC poroste tempem jako doposud, může se pro Intel stát výroba těžebních strojů velmi ziskovou divizí.

Základní data:

ROE cca 21 % – to je hodně, ale v daném segmentu je to běžné
Marže 26 % – to je hodně, ale v daném segmentu je to běžné
PE cca 5,7, většina konkurence je mnohem dražší
Růst VK 7,3%, většina světové konkurence roste ještě rychleji
P/B 1,01, konkurence je dražší
čistá dividenda 4,58 %, konkurence 0 – 2 %
vlastní akcie více méně skupují 2,78% ročně, většina konkurence naopak mírně emituje
Akcie se dnes obchoduje o cca 45 % levněji než obvykle.
Ticker: INTC, ISIN: US4581401001, Burza NDQ

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita INTC 12. 10. 2022

Aktualizace portfolia 1. 9. 2022

Portfolio pro GOLD předplatitele na září.

Během srpna trošku spadl Bitcoin, a akcie také mírně klesají. Netflix ale na chvíli vyšplhal až ke 250 $, kdy jsem celou pozici odprodal. Komu se to podařilo také, tak si odnesl 41% zisk za 2,5 měsíce.
Pokud máte srovnatelně strukturované portfolio jako já, tak je nejlepší teď přikupovat Macys a Erste.
Naopak kdybych něco prodával, tak bych zvažoval Meridian, ale ten prodávat nechci. Je to kvalitní americká banka.

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hodláte investovat, raději do něj neinvestujte.

 
Aktualizace portfolia 1. 7. 2022

Červencové akciové portfolio Gold předplatitele.

Během června se toho moc nedělo.
Akcie i Bitcoin padají, a tak jsem Bitcoinu trošku přikoupil.
30. 6. 2020 se mi podařilo najít novou akcii pro Gold předplatitele – Erste Group Bank a tak jsem prodal nejslabší akcii v portfoliu – Verizon a za získané peníze novou akcii přikoupil.

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hodláte investovat, raději do něj neinvestujte.

Nová akcie – Erste Bank

Kup pod 28 €, prodej nad 37 €.
Erste Banku asi všichni znáte, v ČR vlastní Českou spořitelnu. Výhodou této evropské banky je, že nemá pobočky v Rusku ani na Ukrajině, tedy by se jí měla válka dotknout nejméně.
Při dnešních 24 € za akcii jde o velmi zajímavou investiční příležitost.
Výnos lze očekávat spíše nižší 16 % p.a. nominálně, 11 % p.a. reálně, ale vzhledem k nízkému riziku a potenciálu růstu zisků při rostoucích sazbách mi to stačí.

Základní data:
ROE cca 11 % – na banku velmi dobré
Marže 21 % – na banku dobré
PE cca 4,5, většina světové konkurence 7 – 11
Růst VK 5,3%, většina světové konkurence pokles až růst o 1,9 %
P/B 0,64, konkurence 0,9 – 1,5
čistá dividenda 4,8 %, většina konkurence 1 – 4 %
vlastní akcie více méně skupují 2,5% ročně, většina konkurence skupuje tempem 3-5,6 % ročně
Akcie se dnes obchoduje o cca 25 % levněji než obvykle.
Ticker: EBO, ISIN: AT0000652011, Burza XET

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita EBO 4. 7. 2022

Aktualizace portfolia 1. 6. 2022

Červnové akciové portfolio Gold předplatitele.

Během května nám poklesla cena Bitcoinu až na 650 000 Kč, kdy jsem avizoval, že přikupuji. Už teď je na 730 000 Kč a věřím, že poroste pomalu dál.
Drahé kovy překvapivě také trošku klesají, asi zatím není trh dostatečně vyplašen. 😊

Akcie v průběhu května také dost spadly, ale Americký trh je už tam, kde začal a Evropa je na tom dokonce lépe než na začátku měsíce.
Díky tomuto propadu se podařilo koupit akcie Netflixu za dříve neuvěřitelných 170 $/A. Už dnes jsou za 195 $.
Začátkem měsíce bylo možné prodat pár akcií Ternia za 47 $ a o 5 dní později jej zpět koupit za 38 $
Hned poté jsme přikupovali Coinbase za 60 $, který se dnes obchoduje za 69 $.
Dva dny po avizaci přikoupení Macys vyskočila cena z 18,5$ na 23$. Doufám, že se všem podařilo původní cenu stihnout.
Včera jsme přikoupili Raiffeisen Bank.
Dnes jsem se také rozhodl prodat polovinu pozice ve Verizonu – viz příspěvek na webu.

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hodláte investovat, raději do něj neinvestujte.

Prodávám zbytek pozice Verizonu za 50,7 $ za akcii a kupuji místo toho novou Banku (Erste Bank).

Při dnešní ceně z něj lze očekávat reálný výnos 7-8 % ročně. To není vůbec málo, ale poslední dobou se objevují tak zajímavé investiční příležitosti (10-15 % reálně), že mi nepřijde smysluplné mít ve Verizonu tak velkou pozici.
Verizon jsem poprvé koupil v květnu minulého roku za 57 $ za akcii, poté přikoupil v listopadu ještě za 52 $, z čehož plyne průměrná nákupní cena 56,6 $, což dělá ztrátu přibližně 9 %. Za tuto dobu se nám zhodnotil USD vůči CZK asi o 5 % a dostal jsem dividendu ve výši 4 %. Jsem tedy celkově na 0 %.
To samo o sobě není moc pozitivní. Přesto mi přijde zajímavější tyto akcie prodat s 0 % než nekoupit jiné akcie, které mají dvojnásobný potenciál zisku.

Základní data:
ROE běžně okolo 27 % – excelentní
ROA 5,75 % = nízké riziko růstu úrokových sazeb
Likvidita dostatečná
Zadluženost 76 % – což je hodně, ale s ROA 5,75 % by to neměl být problém
PE cca 10
Růst VK běžně okolo 25 % ročně
P/B 2,5
čistá dividenda 4,2 %
Vlastní akcie mírně emitují. (0,5 % ročně)
Akcie se dnes obchoduje o cca 10 % levněji než obvykle.
Ticker: VZ, ISIN: US92343V1044, Burza NSY
Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita VZ 30. 6. 2022

Aktualizace portfolia 1. 5. 2022

Květnové portfolio pro Gold předplatitele.

Během dubna nastalo hodně změn. Došlo k prodeji Phillip Morris, jak jsem avizoval předchozí měsíc. Nově v portfoliu přibyly 3 rizikovější akcie Coinbase, Foot Locker a Macys. Detailní popis najdete níže.
Portfolio zažívá lehký propad s tím, že s&p 500 klesá výrazně rychleji.

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hodláte investovat, raději do něj neinvestujte.

Prodávám polovinu pozice Verizonu za 51,2 $ za akcii

Při dnešní ceně z něj lze očekávat reálný výnos 7-8 % ročně. To není vůbec málo, ale poslední dobou se objevují tak zajímavé investiční příležitosti (10-15 % reálně), že mi nepřijde smysluplné mít ve Verizonu tak velkou pozici.

Verizon jsem poprvé koupil v květnu minulého roku za 57 $ za akcii, poté přikoupil v listopadu ještě za 52 $, z čehož plyne průměrná nákupní cena 56,6 $, což dělá ztrátu přibližně 9 %. Za tuto dobu se nám zhodnotil USD vůči CZK asi o 5 % a dostal jsem dividendu ve výši 4 %. Jsem tedy celkově na 0 %.

To samo o sobě není moc pozitivní. Přesto mi přijde zajímavější tyto akcie prodat s 0 % než nekoupit jiné akcie, které mají dvojnásobný potenciál zisku.

Základní data:
ROE běžně okolo 27 % – excelentní
ROA 5,75 % = nízké riziko růstu úrokových sazeb
Likvidita dostatečná
Zadluženost 76 % – což je hodně, ale s ROA 5,75 % by to neměl být problém
PE cca 10
Růst VK běžně okolo 25 % ročně
P/B 2,5
čistá dividenda 4,2 %
Vlastní akcie mírně emitují. (0,5 % ročně)
Akcie se dnes obchoduje o cca 10 % levněji než obvykle.
Ticker: VZ, ISIN: US92343V1044, Burza NSY

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita VZ 1. 6. 2022

Přikupuji ¼ Raiffeisen Bank a zásadně navyšuji sell price – riziková investice

Kup pod 24 €, prodej nad 32 €. (Původně kup pod 15 €, prodej nad 20 €.)
Vzhledem ke konfliktu na Ukrajině jsem očekával snížení zisků. RB se ale naopak daří dosahovat zisků ještě vyšších.
Při dnešních 13,3 € za akcii jde o nejvýhodnější akcii banky na světě. Nejvýhodnější je Sberbank 😊, ale tam nikdo neví, jak to s ní dopadne.
Výnos lze očekávat 24 % p.a. nominálně, 20 % p.a. reálně.

Základní data:
ROE cca 12,4 % – na banku velmi dobré
Marže 28 % – na banku dobré
PE cca 2,5, většina světové konkurence 10 – 13
Růst VK 7,3%, většina světové konkurence pokles až růst o 1,9 %
P/B 0,3, konkurence 1,1 – 1,8
čistá dividenda 5,44 %, většina konkurence 1 – 3 %
vlastní akcie více méně neskupují, většina konkurence skupuje tempem 3-5,6 % ročně
Akcie se dnes obchoduje o cca 50 % levněji než obvykle.
Ticker: RAW, ISIN: AT0000606306, Burza TDG

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.
Jelikož jde o rizikovější akcii, doporučuji koupit pouze menší pozici.

Aktualita RAW 31. 5. 2022

Navyšuji pozici v Macys o 70 % – riziková akcie

Optimálně kup pod 30 $, prodej nad 40 $.
Při dnešní ceně (18,5$) z ní očekávám výnos přibližně 19 % nominálně, 14 % reálně*.

Základní data:
ROE běžně okolo 20 %
ROA dnes 8 %, běžně okolo 6 % – nízké riziko růstu úrokových sazeb
Likvidita excelentní
Zadluženost 79 % – což je hodně, ale při vysokém ROA by to měla zvládnout
PE cca 4,3
Růst VK mezi lety 2020 a 2021 o více než 50 %, ale dlouhodobě skrz Covid mají spíše pokles
P/B 1,6
hrubá dividenda 3,4 % (USA daň pouze 15 %)
Vlastní akcie obecně skupují, ale teď pouze splácejí dluhy.
Akcie se dnes obchoduje o cca 45 % levněji než obvykle.
Ticker: M, ISIN: US55616P1049, Burza NSY

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.
Jelikož jde o rizikovou akcii, doporučuji držet pozici max ve výši 5 % portfolia.

Aktualiza M 24. 5. 2022

Nakupuji Netflix za symbolické 2 % mého akciového portfolia

Cena akcií Netflix začíná dávat smysl. Při současné ceně už dnes Netflix svým investorům přináší přibližně 6 % ročně. Pokud by rostl tempem, kterým rostl doposud, tak se dostane na smysluplnou rentabilitu během 2-3 let.

Při zdvojnásobení množství uživatelů a zvýšení ceny předplatného o 50 % by mohl akcionářům přinést 15–20 % roční výnos. Otázka je, za jakou dobu by k tomu došlo. Pokud by se cena dostala pod 160 $ za akcii, tak svoji pozici ztrojnásobím.

Základní data:
ROE běžně okolo 28 %
ROA 11 % = téměř nulové riziko růstu úrokových sazeb
Likvidita dostatečná
Zadluženost 61 % – trošku vyšší, ale vzhledem k ROA 11 % to není problém
PE cca 16
Růst VK běžně okolo 35 % ročně
P/B 4,5
čistá dividenda 0 %
Vlastní akcie neskupují.
Akcie se dnes obchoduje o cca 50 % levněji než obvykle.

Ticker: NFLX, ISIN: US64110L1061, Burza NDQ
U Degiro nad 1 000 € je lepší použít Ticker: NFC, ISIN: US64110L1061, Burza TDG

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita NFLX 19. 5. 2022

Kupuji Bitcoin

Navyšuji množství držených BTC o 40 %. Současnou cenu 650 000 Kč si nemohu nechat ujít.

Aktualita BTC 12. 5. 2022

Znovu přikupuji Coinbase

Navyšuji pozici v Coinbase o 60 %

Coinbase v aftermarket spadl o 17 %. Investoři jsou zaskočení propadem tržeb na polovinu. Při propadu ceny Bitcoinu jsem propad očekával. Pokud se Bitcoin vrátí, tak se vrátí i cena akcií Coinbase a o návratu Bitcoinu jsem silně přesvědčený.

Přikupuji tedy dalších 43 akcií. Doposud jsem měl po prvním příkupu 66.
Kupuji raději na TDG, protože NDQ je zatím zavřený a pokud se akcionáři do odpoledne vzpamatují nerad bych o tuto dobrou cenu přišel.

Aktualita COIN 11. 5. 2022

Přikupuji Coinbase

Zvětšuji pozici v Coinbase na dvojnásobek. Doposud jsem měl 33 akcií, teď mám 66. Všichni se bojí klesající ceny BTC a tak prodávají. Jak BTC vyroste, tak budou zase všichni jak šílení přikupovat.

Aktualita COIN 9. 5. 2022

Aktualizace portfolia 1. 4. 2022

Dubnové akciové portfolio.

Během března nám posílily akcie, ale také posílila CZK, tedy se hodnota akcií v CZK téměř nepohla.
Posílila nám Meta, Ternium a Phillip Moriis ČR. Ten budu velmi pravděpodobně brzy prodávat za 17 700 Kč.

Zlatým předplatitelům byly zveřejněny dvě nové akcie, z nichž na jedné již mohli inkasovat zisk 16 %.

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hodláte investovat, raději do něj neinvestujte.

Opět nakupuji Macys – riziková akcie

nakupuji pouze pozici o velikosti 2 % mého akciového portfolia.
Optimálně kup pod 30 $, prodej nad 40 $.

Společnost Macys jsem měl v portfoliu již v roce 2020. Tenkrát byla za velmi nízkou cenu (5-10$), ale byla na hraně krachu, proto jsem ji za přibližně 8 $ za akcii prodal. Po dvou letech se situace uklidnila a Macys se finančně zvedá na nohy. Drží si excelentní likviditu a jejich zadluženost klesla z 85,5 % na 79 % (což je pořád hodně), je to ovšem excelentní firma a tak jsem ochotný v současné situaci znovu koupit.

Při dnešní ceně z ní očekávám výnos přibližně 16 % nominálně, 11 % reálně.

Základní data:
ROE běžně okolo 20 %
ROA dnes 8 %, běžně okolo 6 % – nízké riziko růstu úrokových sazeb
Likvidita excelentní
Zadluženost 79 % – což je hodně, ale při vysokém ROA by to měla zvládnout
PE cca 5,5
Růst VK mezi lety 2020 a 2021 o více než 50 %, ale dlouhodobě skrz Covid mají spíše pokles
P/B 2,1
hrubá dividenda 2,56 % (USA daň pouze 15 %)
Vlastní akcie obecně skupují, ale teď pouze splácejí dluhy.
Akcie se dnes obchoduje o cca 30 % levněji než obvykle.

Ticker: M, ISIN: US55616P1049, Burza NSY
*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.
Jelikož jde o velmi rizikovou akcii, doporučuji koupit pouze pozici ve výši 2 % portfolia.

Aktualiza M 29. 4. 2022

Nákup nové akcie Coinbase

Velmi riziková akcie – nakupuji pouze pozici o velikosti 2 % mého akciového portfolia.

Optimálně kup pod 130$ $, prodej nad 250 $.

Společnost Coinbase je extrémně rychle rostoucí podnik, mezi lety 2020 a 2021 hodnota vlastního kapitálu na akcii vzrostla trojnásobně. Na druhou stranu jsou kryptoburzy segment, který se teprve vyvíjí, a tedy se může stát, že Coinbase v následujících letech potopí nějaká konkurence, nebude možné nadále inkasovat takové fee z transakcí…

Pokud by k těmto černým scénářům nedošlo, tak i bez započítání dalšího růstu společnosti bychom mohli očekávat zisky ve výši cca 15 % ročně nominálně nebo 10 % reálně (nad inflací). To je samo o sobě krásné, ale tím příběh nekončí. Pokud budou kryptoměny nabírat na své síle alespoň srovnatelnou rychlostí jako doposud, návratnost této investice by se mohla pohybovat okolo 50 % ročně.

Základní data za 2021:
ROE cca 50 %
ROA cca 15 % – v podstatě nulové riziko růstu úrokových sazeb
PE cca 9
Růst VK cca 200 %
P/B 4
hrubá dividenda 0 % (USA daň pouze 15 %)
vlastní akcie vydali, ale moje výpočty jsou již o tuto emisi očištěny.
Akcie se dnes obchoduje o cca 70 % levněji než při emisi.
Ticker: COIN, ISIN: US19260Q1076, Burza NDQ

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.
Jelikož jde o velmi rizikovou akcii, doporučuji koupit pouze pozici ve výši 2 % portfolia.

Aktualiza COIN 28. 4. 2022

Přikupuji Ternium

Ternium nám zase trošku spadlo, tak jsem mírně přikoupil (cca 10 % mé pozice za 41,5 $).

Aktualita TX 25. 4. 2022

Nákup nové akcie Foot Locker – rizikovější akcie – doporučuji menší pozici.

Optimálně kup pod 35$ $, prodej nad 46 $.

Při dnešní ceně (30 $) lze očekávat výnos 18 % p.a. nominálně, 13 % reálně. Což je krásné, ale hrozí jí dnes drobné riziko. Foot Locker je firma provozující prodejny sportovní obuvi a Nike se dnes snaží o eliminaci těchto prostředníků z jejich supply chainu. Já spoléhám na to, že se to Nike 1. nepodaří všude a 2. to bude trvat hodně dlouho a proto to Foot Locker nepostihne tak vážně, jako si většina investorů na trhu zjevně myslí.

Základní data:
ROE cca 19 %
ROA cca 8,5 % – nízké riziko růstu úrokových sazeb
PE cca 4
Růst VK 4 %
P/B 0,95
hrubá dividenda 5,3 % (USA daň pouze 15 %)
vlastní akcie více méně skupují 4–5 % ročně
Akcie se dnes obchoduje o cca 30 % levněji než obvykle.

Ticker: FL, ISIN: US3448491049, Burza NSY

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Jelikož jde o rizikovější akcii, doporučuji koupit pouze menší pozici.

Aktualita FL 14. 4. 2022

Prodej celé pozice Phillip Morris ČR za 17 680 Kč.

Cenu jsem nakonec snížil ještě o 20 Kč, než jsem původně avizoval, protože jsem nakupoval jiné akcie (viditelné pouze pro předplatitele). Věřím, že by prodej v následujících dnes prošel i za 17 700 Kč, jen se mi nechtělo čekat.

Při ceně (17 680 Kč) lze očekávat výnos pod 11 % p.a. nominálně, 7 % reálně*. To je pod můj investiční cíl, proto prodávám právě PM ČR.

Akcie jsem nakoupil v květnu 2020 za 13 500 Kč, což dělá 4 200 Kč zisk a k tomu jsem dostal 1 260 Kč hrubou dividendu. Celkem by to tedy byl hrubý zisk 5 460 Kč (+ 40 %) za necelé 2 roky. Šlo tedy spíše o podprůměrný výsledek. Na druhou stranu vzhledem k současnému propadu trhu a tomu, že jde o velmi konzervativní akcii, považuji + 40 % za 2 roky jako úspěch.

Základní data:
ROE excelentní, cca 39 %
ROA také excelentní, cca 23 %
PE cca 14
Růst VK přibližně 2 % ročně
P/B okolo 5
hrubá dividenda 7,5 %
vlastní akcie vůbec neskupují
Akcie se dnes obchoduje o cca 25 % dráž než obvykle.
Ticker: TABAK, ISIN: CS0008418869, Burza PSE

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita TABAK 13. 4. 2022

Navyšuji pozici v Nokian Tyres o 1/3 – velmi konzervativní investice

Optimálně kup pod 14,7 $, prodej nad 19,5 $.
Při dnešní ceně (12€) lze očekávat výnos 14,5 % p.a. nominálně, 10,5 % reálně*. Je to ovšem asi nejkonzervativněji vedená firma, kterou znám a tak jsem ochotný ji držet i při tomto menším očekávaném zisku.

Základní data:
ROE cca 15 %
PE cca 9,5
Růst VK 4,5 %
P/B 1,1
hrubá dividenda 10 %
vlastní akcie více méně neskupují
Akcie se dnes obchoduje o cca 50 % levněji než obvykle.
Ticker: NRE1V, ISIN: FI0009005318, Burza HSE

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.
Jelikož jde o méně výdělečnou akcii, doporučuji koupit pouze menší pozici.

Aktualita NRE1V 12. 4. 2022

Přikupuji 1/4 pozice Intel!

Předpokládána ziskovost Intelu je při současné ceně 47 $ cca 14,5 % ročně nominálně, 10,5 % reálně*.
Při současné ceně je to jedna z akcií z mého portfolia, které mají potenciál největšího výnosu.

stále platí:
To je samo o sobě příjemné, ale máme tu zásadní novinku o Intelu. Nově totiž zveřejnil svoje plány s prodejem ASIC minérů (zařízení na těžbu BTC), díky čemuž by se zisky mohli v následujících letech výrazně zvýšit. Ve světě je totiž dlouhodobý problém s výrobou ISIC minérů. Dodnes se všechny vyrábí v Číně, což představuje potenciální riziko pro BTC. Intel díky tomu bude mít jistý příliv zákazníků. Kromě toho by měli mít stroje od Intelu efektivnější než ty čínské, což je klíčová vlastnost těžebního stroje. Tedy by si Intel mohl ukrojit v následujících letech zásadní koláč z businessu výroby ASICů.

Data:
ROE excelentní, běžně okolo 25 %
ROA taktéž excelentní cca 13 % – minimalizace rizika růstu úrokových sazeb
P/B příznivé 2,1, ale vzhledem k ROE a ROA stále pěkné
PE dnes cca 9,5, historicky se obchodují okolo 14
Růst VK 7,5 %
čistá dividenda cca 2,4%
zadluženost 44 %, což je v pořádku, zvláště když mají tak vysoké ROA

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita INTC 8. 4. 2022

Doporučení známého

Doporučení je nejlepší reklama, a proto jsem se rozhodl odměnit každého stávajícího předplatitele za doporučení známého.
Pokud doporučíte svému známému zvýhodněnou konzultaci za 100 Kč a ten si následně pořídí roční předplatné, tak získáte 3 měsíce předplatného zdarma*.
Kromě toho Váš známý dostane na základě doporučení 10 % slevu. Stačí v objednávce zadat kupon „doporuceni“ a do poznámky v dalším kroku Vaše jméno.
*Pokud jste zlatý předplatitel a doporučíte stříbrného předplatitele, získáte pouze 1 měsíc.

Aktualizace portfolia 1. 3. 2022

Březnové akciové portfolio.

Během února nám pěkně povyrostl Bitcoin o cca 20 %. Drahé kovy vyrostly o cca 2,8 %. Akcie oproti tomu dost propadly. USA propadlo o cca 1,5 %, ale posilující kurz $ vytáhl v korunovém vyjádření tento propad do 1,9 % nárůstu. Německo propadlo o 8,1 %, ale € také posílilo, a proto byl propad v CZK pouze 5 %. Mému akciovému portfoliu se tento měsíc dařilo nejméně. Propadlo o 9,1 % v CZK vyjádření. Samozřejmě to bylo způsobeno zejména kolapsem akcií Sberbank a zásadním propadem akcií Meta (FB). Také celkově tím, že mám v portfoliu hodně Evropských akcií, ale i tím, že skrz financování bytu mám na akciích trošku margin. Vzhledem k těmto všem okolnostem, beru 9,1 % propad, jako úspěch. 😊

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hodláte investovat, raději do něj neinvestujte.

Přikupuji znovu malou pozici v Nokian Tyres – velmi konzervativní investice

Po zisku 16 % za přibližně týden znovu spadla cena na 15,5€
Optimálně kup pod 14,7 $, prodej nad 19,5 $.
Při dnešní ceně (15,5€) lze očekávat výnos 12,5 % p.a. nominálně, 8,5 % reálně. Je to ovšem asi nejkonzervativněji vedená firma, kterou znám a tak jsem ochotný ji držet i při tomto menším očekávaném zisku.

Základní data:
ROE cca 15 %
PE cca 11
Růst VK 4,5 %
P/B 1,4
hrubá dividenda 8 %
vlastní akcie více méně neskupují
Akcie se dnes obchoduje o cca 40 % levněji než obvykle.
Ticker: NRE1V, ISIN: FI0009005318, Burza HSE

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.
Jelikož jde o méně výdělečnou akcii, doporučuji koupit pouze menší pozici.

Aktualita NRE1V 24. 3. 2022

Nastavuji prodejní příkaz na Phillip Morris ČR na 17 700 Kč

Její cena se nám pěkně blíží mé doporučené sell price (18 000 Kč) a mám teď koupeno několik nových titulů (viditelné pouze pro předplatitele), tak ji jsem ochotný prodat o těch 300 Kč za akcii levněji.

Při ceně (17 700 Kč) lze očekávat výnos pod 11 % p.a. nominálně, 7 % reálně. Což je pod můj investiční cíl.

Akcie jsem nakoupil v květnu 2020 za 13 500 Kč, což dělá 4 200 Kč zisk a k tomu jsem dostal 1 260 Kč hrubou dividendu. Celkem by to tedy byl hrubý zisk 5 460 Kč (+ 40 %) za necelé 2 roky. Šlo tedy spíše o podprůměrný výsledek. Na druhou stranu vzhledem k současnému propadu trhu a tomu, že šlo o velmi konzervativní akcii, považuji + 40 % za 2 roky jako úspěch.

Základní data:
ROE excelentní, cca 39 %
PE cca 14
Růst VK přibližně 2 % ročně
P/B okolo 5
hrubá dividenda 7,5 %
vlastní akcie vůbec neskupují
Akcie se dnes obchoduje o cca 25 % dráž než obvykle.

Ticker: TABAK, ISIN: CS0008418869, Burza PSE

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita TABAK 21. 3. 2022

Nastavuji sell price na Nokian Tyres.

Dnes Nokian Tyres vylezl na 18 €, což se začíná nebezpečně blížit mojí doporučené prodejní ceně, a tak pro jistotu nastavuji vícedenní prodejní příkaz na 19,5€ na celou pozici. Pokud by k tomu došlo v následujících dnech, tak budeme mít zisk 16 % za pár dní což není špatné. Je ovšem pravděpodobné, že k tomu zase tak rychle nedojde. Tento příkaz nastavuji jen pro jistotu.

Aktualita NRE1V 16. 3. 2022

Přikupuji znovu malou pozici v Nokian Tyres – velmi konzervativní investice

Spadla nám její cena z 26 €.
Optimálně kup pod 14,7 $, prodej nad 19,5 $.
Při dnešní ceně (16,8€) lze očekávat výnos 12 % p.a. nominálně, 8 % reálně. Je to ovšem asi nejkonzervativněji vedená firma, kterou znám a tak jsem ochotný ji držet i při tomto menším očekávaném zisku.

Základní data:
ROE cca 15 %
PE cca 11
Růst VK 4,5 %
P/B 1,4
hrubá dividenda 8 %
vlastní akcie více méně neskupují
Akcie se dnes obchoduje o cca 35 % levněji než obvykle.
Ticker: NRE1V, ISIN: FI0009005318, Burza HSE

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.
Jelikož jde o méně výdělečnou akcii, doporučuji koupit pouze menší pozici.

Aktualita NRE1V 14. 3. 2022

Přikupuji menší pozici v Raiffeisen Bank – riziková investice

Kup pod 15 $, prodej nad 20 $.
Při dnešní ceně jde druhou o nejvýhodnější akcii banky na světě. Nejvýhodnější je Sberbank 😊, ale tam nikdo neví, jak to s ní dopadne.
Při dnešních 13,3 $ lze očekávat výnos 22 % p.a. nominálně, 19 % p.a. reálně. S rostoucími úrokovými sazbami by mohl být ještě vyšší.


Základní data:
ROE cca 8,5 %, což není moc, ale za tuto cenu…
PE cca 4, většina světové konkurence 12,5 – 14
Růst VK 9%, většina světové konkurence pokles až růst o 1,9 %
P/B 0,3, konkurence 1,15 – 2
hrubá dividenda 6,5 %, většina konkurence 0,9 – 2,75 %
vlastní akcie více méně neskupují, většina konkurence skupuje tempem 3-5,6 % ročně
Akcie se dnes obchoduje o cca 50 % levněji než obvykle.
Ticker: RAW, ISIN: AT0000606306, Burza TDG


*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.
Jelikož jde o rizikovější akcii, doporučuji koupit pouze menší pozici.

Aktualita RAW 10. 3. 2022

Přikoupil jsem VOW3 za 138€

Rozšířil jsem tak svoji pozici o 23 %
Při dnešní ceně lze očekávat reálný výnos 14 %, pokud by se zisky v následujících letech držely na srovnatelné úrovni, jako v minulý letech. Situace s drahou ropou může samozřejmě zisky redukovat. Spoléhám ale na to, že cena ropy v dlouhodobém horizontu nebude tak růst, jako vidíme nyní.

Aktualita VOW3 8. 3. 2022

Kromě VOW3 jsem přikoupil i BMW3 za 60€

Rozšířil jsem tak svoji pozici o 13 %
Při dnešní ceně lze očekávat reálný výnos 15 %, pokud by se zisky v následujících letech držely na srovnatelné úrovni, jako v minulý letech. Situace s drahou ropou může samozřejmě zisky redukovat. Spoléhám ale na to, že cena ropy v dlouhodobém horizontu nebude tak růst, jako vidíme nyní. Kromě toho cena pohonných hmot nebude uživatele BMW ovlivňovat tak, jako uživatele levnějších vozidel.

Aktualita BMW3 8. 3. 2022

Aktualizace portfolia 31. 01. 2022

Únorové akciové portfolio pro Gold předplatitele.

Během ledna nám trošku poklesly akciové trhy a Bitcoin propadl ještě více než v prosinci. Podařilo se mi prodat část Ternia za 45$, ale rád bych prodal ještě trošku za 48 $, pořád mám Ternia příliš – jak je vidět v grafu níže. Gold předplatitelé se mohou těšit z nové akcie Intel.

Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hodláte investovat, raději do něj neinvestujte.

Sberbank se dnes na Londýnské burze propadla na 1$, teď je za 1,24$.

Z dividendové akcie se za týden stala velmi riziková investice. Já dnes nemůžu prodávat ani kupovat, ale pokud bych mohl, tak bych určitě NEprodával.
Proč?
1.) Získat zpět 10 % vkladu je strašně málo, ale hlavně
2.) i když je Sberbank dnes ve velmi špatné situaci, obchoduje se za pouze desetinu účetní hodnoty firmy. Tedy i když by společnost zkrachovala, tak byste při likvidaci měli dostat více, než kolik byste dostali při prodeji na burze. A také
3.) pokud válka v nějaké dohledné době skončí a Sberbank se jednou dostane na alespoň poloviční zisky, jakých dosahovala v minulosti, tak výnos z akcie bude určitě nad 50 % ročně (vzhledem k dnešní ceně).

Tedy za mě má smysl držet akcie Sberbank pouze v takové hodnotě o kterou můžete bez stresu přijít. V mém případě Sberbank dnes dělá něco pod 1 % z mého portfolia a i když bych mohl přikoupit, tak bych přikoupil maximálně do 2 % portfolia.

Aktualita SBER 28. 2. 2022

Sberbank se také daří lépe, než jsem čekal, a proto zvyšuji sell price na 19$.

Kup pod 14 $, prodej nad 19 $*.
Při dnešní ceně jde o nejvýhodnější akcii banky na světě.
Při dnešních 10 $ za ADS na LSE lze očekávat výnos 16,5 % p.a. nominálně, 13 % p.a. reálně. S rostoucími úrokovými sazbami by mohl být ještě vyšší.

Základní data:
ROE cca 18 %, což nejvíce ze všech bank.
PE cca 4, většina světové konkurence 12,5 – 14
Růst VK 4%, většina světové konkurence pokles až růst o 1,9 %
P/B 0,9, konkurence 1,15 – 2
Hrubá dividenda 7 %, většina konkurence 0,9 – 2,75 %
Vlastní akcie více méně neskupují, většina konkurence skupuje tempem 3-5,6 % ročně
Akcie se dnes obchoduje o cca 20 % levněji než obvykle.
Ticker: SBER, ISIN: US80585Y3080, Burza LSE
*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita SBER 23. 2. 2022

Kup pod 165 $, prodej nad 210 $*.

Jedná se o druhou nejlepší akcii z amerických bank. (Tu nejlepší mají teď dostupnou předplatitelé Silver a Gold)

Zle očekávat výnos 12 % p.a. nominálně, 9 % p.a. reálně. S rostoucími úrokovými sazbami by mohl být ještě vyšší.

Data:
Konkurence: Bank of America, Wells Fargo, U.S. Bank…
ROE cca 13,5 %, což není moc, ale většina konkurence je mezi 4-10,5 %
PE cca 10,5, většina konkurence 12,5 – 14
Růst VK 2,8 %, většina konkurence pokles až růst o 1,9 %
P/B 1,7, konkurence 1,15 – 2
Hrubá dividenda 2,6 %, většina konkurence 0,9 – 2,75 %
Skupování vlastních akcií 4,6 %, většina konkurence 3-5,6 %
Akcie se dnes obchoduje o cca 25 % levněji než obvykle.
Ticker: JPM, ISIN: US46625H1005, Burza NSY

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita JPM 11. 2. 2022

10. 2. 2022 Jsem prodal Rio Tinto. Zisk cca 30 % za necelé 3 měsíce.

 

Aktualita Rio Tinto 10. 2. 2022

Předpokládána ziskovost bude při této ceně stále cca 12 % nominálně, 9 % reálně, což je na hranici mého přijatelného výnosu z akcie.

Akcii mám přes dva roky, tak pokud tam cena brzy nedojde, možná se dočkám tříletého časového testu.

Data:
ROE žádný zázrak, běžně okolo 11 %.
ROA cca 7 %, což není moc a trochu tady hrozí riziko růstu úrokových sazeb.
P/B 1,6, akcie je poměrně levná.
PE dnes cca 10, historicky se obchodují okolo12, tedy je dnes levnější než obvykle.
Růst VK 4 %
Čistá dividenda cca 3,5%
Zadluženost 54 %, což je snesitelné, ale ne optimální.

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita BASF 10. 2. 2022

Nastavuji prodejní příkaz na Rio Tinto na 80,3 $

Předpokládána ziskovost bude při této ceně pouze 11 % ročně nominálně, 8 % reálně, což je méně než je můj požadovaný výnos.
Investice byla velice úspěšná, protože jsme ji 19.11.2021 kupovali za 60,5 $, tedy zisk něco přes 30 % za pouhé 2 měsíce.

Data:
ROE excelentní, běžně přes 23 %, což je dokonce více než má Ternium
ROA cca 15 %, minimalizace rizika růstu úrokových sazeb
P/B 2,45, což je vzhledem k ROE a ROA stále pěkné, ale už ne tak jako při ceně 60$ 😊
PE dnes cca 4,5, historicky se obchodují okolo 7, tedy je pořád celkem levná, ale už ne dost.
Růst VK 6 %
čistá dividenda cca 4,7%
zadluženost 48 %, což je v pořádku, zvláště když mají tak vysoké ROA

*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

 

Aktualita Rio Tinto 20. 1. 2022

 

Znovu nakupuji Intel!

Předpokládána ziskovost Intelu je při současné ceně 53,6 $ cca 13% ročně nominálně, 10 % reálně.

To je samo o sobě příjemné, ale máme tu zásadní novinku o Intelu. Nově totiž zveřejnil svoje plány s prodejem ASIC minérů (zařízení na těžbu BTC), díky čemuž by se zisky mohli v následujících letech výrazně zvýšit. Ve světě je totiž dlouhodobý problém s výrobou ISIC minérů. Dodnes se všechny vyrábí v Číně, což představuje potenciální riziko pro BTC. Intel díky tomu bude mít jistý příliv zákazníků. Kromě toho by měli mít stroje od Intelu efektivnější než ty čínské, což je klíčová vlastnost těžebního stroje. Tedy by si Intel mohl ukrojit v následujících letech zásadní koláč z businessu výroby ASICů.

Data:
ROE excelentní, běžně okolo 25 %
ROA taktéž excelentní cca 13 % – minimalizace rizika růstu úrokových sazeb
P/B je vyšší 2,5, ale vzhledem k ROE a ROA stále pěkné
PE dnes cca 10, historicky se obchodují okolo 14
Růst VK 6,7 %
čistá dividenda cca 2%
zadluženost 46 %, což je v pořádku, zvláště když mají tak vysoké ROA
*Disclaimer: Investování s sebou nese volatilitu a další rizika. Pokud nerozumíte aktivu, do kterého hlodáte investovat, raději do něj neinvestujte.

Aktualita Intel 20. 1. 2022

 

Aktualizace Gold portfolia 30. 12. 2021

Aktualizace Gold portfolia 1. 12. 2021

Gold portfolio prosinec 2021

Aktualizace portfolia 1. 11. 2021

Portfolio FREE Listopad 2021Stáhnout

Aktualizace portfolia 1. 10. 2021

Portfolio FREE Říjen 2021Stáhnout