Proč 82 % akciových investorů přijde o peníze?

68–82 % investorů, kteří začnou investovat na finančních trzích, přijdou o svoje peníze. Někteří tak dospějí k názoru, že na akciích nelze vydělat, natož dosáhnout nadprůměrného výnosu.

Co znamená, že většina investorů nevydělá?
Ze statistik to vypadá, že dosáhnout zisku na akciích je nesmírně těžké. Opak je pravdou. Ve skutečnosti akciový trh v dlouhodobém horizontu v podstatě pořád jen roste a tedy pokud koupíte průměrnou akcii a budete ji držet dostatečně dlouho, nemůžete přijít o peníze.

Ovšem mnoho investorů kupuje špatné akcie a nedrží akcie dostatečně dlouho.
Začátečníci někde uslyší, že akcie vydělávají 8-10 % a očekávají výnos jako na spořícím účtu, jen s vyšším ziskem. V okamžiku, kdy přijdou první pády, tak to psychicky neustojí a všechno prodají.

Pokud by se drželi tří pravidel, tak by se to nestalo:

1. Investovat s chladnou hlavou
Pokud si trošku nastudujete kolísavost akciových trhů, tak budete vědět, že propad není příležitost prodat ve ztrátě, ale naopak nakoupit ve slevě.
Udržet chladnou hlavu v momentě, kdy akcie padají, je velice obtížné, ale čím více o akciích budete vědět, tím snadnější pro vás bude investovat s chladnou hlavou.2. Diverzifikace
Pokud si nějaký investor zamiluje nějakou akcii nebo ještě hůř ji dostane doporučením od známého a vloží do ní všechno, tak v okamžiku, kdy nastanou ve firmě nějaké problémy nebo společnost zbankrotuje a její akcie jdou ke dnu, přijde o vše. Poté si řekne akcie jsou zlo a už je nikdy nekoupí.

Kdyby si místo toho vybudoval diverzifikované portfolio z několika akcií, tak by si problémů u jedné z nich možná ani nevšiml, protože by mu všechny ostatní vydělaly mnohem více, než kolik by v té jedné špatné ztratil.

3. Investiční horizont
Akcie jsou dlouhodobé investice, a proto je třeba do nich investovat na dlouhou dobu. Z krátkodobého hlediska jsou akcie opravdu velmi kolísavé, ale čím déle v nich máte peníze, tím menší vliv na vás tato kolísavost má a více se přibližujete k tomu stabilnímu výnosu jako na spořícím účtu. Obecně se doporučuje do akcií investovat alespoň na 10 let. Tedy na důchod jsou super, ale jako spoření na dovolenou jsou naprosto nevhodné.

Lze dosáhnout nadprůměrných výnosů?
K napsání tohoto článku mě inspirovalo poslední video od Juraje Karpiše. Ve videu říká několik skvělých myšlenek, ale také pár nepřesností, a proto bych to rád doplnil.
Juraj ve videu pěkně rozebírá, jak je náročné snažit se o trading. Pokud chcete v tradingu dosáhnout zisku, tak musíte porazit ostatní tradery. To ale moc efektivně nejde. Mnoho investorů si myslí, že jim stačí být lepší než jejich soused a jelikož si o sobě myslí, že jsou nadprůměrně inteligentní, tak si na to věří. To ale není pravda.

O trading se zajímají instituce spravující miliardy dolarů a ty ovlivňují drtivou většinu trhu. Tedy pokud se budete snažit o trading, je to, jak říká Juraj Karpiš, jako byste hráli fotbal proti Messimu. Tedy tradingem je skoro nemožné spolehlivě vydělávat. Na to, abyste dosáhli nadprůměrného výnosu, ale nemusíte tradovat. Na to Vám úplně stačí hodnotové investování.

Někteří si myslí, že hodnotové investování je to stejné jako trading. Podle mě hodnotové investování a trading jsou dvě naprosto odlišné věci. U tradingu Vás nezajímá, co nakupujete, a jde Vám pouze o vývoj ceny.

Naopak v hodnotovém investování Vás cena skoro ani nezajímá. Řešíte firmu jako takovou, bez ohledu na to, co se děje na burze.

Zajímá vás, jaký má firma majetek v nemovitostech, zásobách, cashi, jaké má zisky, jak těch zisků dosahuje a jaké má dluhy a rizika. To co se děje na burze, vás zajímá, až když se rozhodnete, že je ta firma dobrá a pak se podíváte, za kolik se obchoduje. Pokud je cena dobrá, tak ji koupíte, a pokud ne, tak doufáte, že jednou bude cena lepší, abyste si ji mohli koupit. To je vše. S nikým nebojujete.

Pouze desítky až stovky hodin nudně sedíte u čísel, které zpracováváte, a hledáte finančně zdravou a ziskovou firmu s minimálními riziky a pak čekáte, jestli se jedou bude obchodovat za dostatečně nízkou cenu, aby Vám mohla vydělat.

Pro normálního člověka, který tomu nechce věnovat celý svůj život, je zpracovat tyto data nemožné, ale když už je někdo zpracuje za Vás, tak je můžete využít úplně stejně jako on. A to je moje práce. Mě baví sedět stovky hodin u závěrečných zpráv a když už ty data zpracuji pro sebe, tak je poskytuji i ostatním na mém HEROHERO v přehledné tabulce s mými komentáři: https://herohero.co/idh

Proč jsem přesvědčený, že moje akcie nadprůměrných výnosů dosáhnou?
Tak, jak investuji, s nikým nesoupeřím. Nemusím nikoho porazit, abych vydělal. Jediný souboj provádím sám se sebou v trpělivosti a vytrvalosti. Taky nevymýšlím nic nového. S principy hodnotového investování přišel Benjamin Graham a následovalo jej mnoho dnešních úspěšných investorů jako třeba Peter Lynch nebo Warren Buffet. Tyto principy je třeba jen správně pochopit a držet se jich.

Nakonec mám výsledky. Od začátku roku 2020 si přesně měřím výkon svých akcií a jejich výnos je dnes o 4,29 % ročně lepší, než je výnos průměrných akcií.

Pokud se Vám 4,29 % ročně navíc zdá málo, tak když zainvestujete 100 000 Kč na 30 let s průměrným 10 % výnosem, získáte necelé 2 mil. korun. V případě 14,29 % výnosu se dostanete na skoro 5,5 mil. korun, tedy zhruba 3x tolik.

Samozřejmě taková čísla by si mohl každý vymyslet, a proto dávám pravidelně na svůj web, FB i YouTube transparentní přehled mých akcií. Pokud Vás zajímá, jestli to, co tady říkám, je pravda, můžete si to sami ověřit.

Každopádně tři a půl roku měření není moc, bohužel mě to napadlo celkem pozdě, ale kdo mi věřil už 2020, mohl více než zdvojnásobit svůj majetek za rok. Tedy čím dříve se připojíte, tím lépe pro vás.

Na https://herohero.co/idh kromě analýz podhodnocených akcií naleznete i vzdělávací videa a kurz „nenechte se odrbat“. K vytvoření tohoto kurzu mě inspirovali moji klienti, kteří zaplatili desetitisícové, někteří i statisícové poplatky poradcům nebo finančním institucím, za které dostali jen mizerné služby. Přitom se jim mohli snadno vyhnout. Přístup na HEROHERO je dnes za 14 €. S přibývajícími materiály cena roste, ale kdo se připojí dnes, tomu cena zůstane.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *