Proč akcie Netflixu určitě nejsou dobrá investice?

Netflix je skvělá a finančně zdravá firma. Její hodnota roste každým rokem o více než 35 % i přesto, že vydávají jen minimum nových akcií. Což jsou naprosto úžasné výsledky.

Mnoho investorů je ochotných za akcie takové firmy zaplatit jakoukoliv cenu. I když dnes Netflix investorům vydělává pouze 11 $ na akcii ročně, tak je většina investorů ochotná za jeho akcie zaplatit přes 400 $. Počítají totiž s tím, že při 35% růstu firmy, bude další rok zisk na akcii 14$, za dva roky 20$, za tři roky 27 $, za čtyři roky 36 $… Tedy pokud počkají alespoň 4 roky, tak jejich investice bude vydělávat už skoro 10 % ročně a pokud počkají déle, tak ještě více. V čem je tedy problém?

Tohoto 35% růstu nebude možné nadále dosahovat. Netflix má už dnes přes 220 milionů platících uživatelů. Aby dosáhl zisku alespoň těch 40 $ na akcii, aby ziskovost akcií byla alespoň 10 % ročně, musela by Netflix odebírat 1 miliarda lidí. To nebude vůbec snadné. Jen pro srovnání, Facebook má dnes přibližně 2,9 miliardy uživatelů. Je to služba, která je zdarma a každý má svůj účet. Netflix ale sleduje často několik lidí na jednom učtu. Tedy očekávám, že jestli Netflix někdy 1 miliardy platících uživatelů dosáhne, tak to bude výrazně později než za čtyři roky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *